ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ ОТКАЖАН И ПРИЛЕПСКИОТ КАРНЕВАЛ „ПРОЧКА“

  ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ ОТКАЖАН И ПРИЛЕПСКИОТ КАРНЕВАЛ „ПРОЧКА“19. издание на „Прочка“ требаше да почне денеска (Фото: СДК.МК)

  Советот на Општина Прилеп донесе одлука за откажување на традиционалниот меѓународен карневал „Прочка“, што требаше да се одржи по 19. пат.

  Од Општината соопштија дека одлуката е донесена согласно препораките на Министерството за здравство, откако во земјата беше регистриран прв случај на коронавирус, а уште 14 луѓе се во изолација.

  „Се откажуваат сите настани поврзани со меѓународниот карневал ‘Прочка 2020‘“, соопшти Општина Прилеп.

  Карневалот требаше да почне денеска.

  Претходно беа откажани и сите натамошни активности од Струмичкиот карневал, кој очекуваше илјадници посетители за утрешното големо дефиле.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира