ПРИВРЕМЕНО СЕ ОТСТРАНУВААТ ДРВЈА ОД ПЛОШТАД ЗА ПОСЕТАТА НА ПАПАТА

  ПРИВРЕМЕНО СЕ ОТСТРАНУВААТ ДРВЈА ОД ПЛОШТАД ЗА ПОСЕТАТА НА ПАПАТАОд Град Скопје велат дека, по барање на Координативното тело за посетата на папата, привремено се отстрануваат две дрвја кои веднаш на 8 мај повторно ќе бидат засадени на истата локација. (Фото: К. Попов)

  На Плоштадот Македонија се отстрануваат дрвја заради литургијата на папата Фрањо на 7 мај. Од Град Скопје велат дека, по барање на Координативното тело за посетата на папата, привремено се отстрануваат  две дрвја кои веднаш на 8 мај повторно ќе бидат засадени на истата локација.

  „Станува збор за две дрвја кои поради безбдносни причини треба да се отстранат од Плоштадот. Се работи со специјалната машина за пресадување и дрвјата ќе се засадат во расадникот во Бутел додека повторно се вратат на Плоштад. Нема да се уништат“, велат од Град Скопје.

  Освен дрвја, денеска од Плоштадот од истите причини се отстрануваа и канделабрите.

  Литургијата на папата Фрањо на Плоштадот Македонија ќе започне во 11.30 часот.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира