Таг: папа

1 2 10 / 19 НАПИСИ
ПЕТ И ПОЛ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ФИНАНСИСКИ КРИМИНАЛ ЗА КАРДИНАЛОТ БЕЧИУ, ПОРАНЕШЕН СОВЕТНИК НА ПАПАТА

ПЕТ И ПОЛ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ФИНАНСИСКИ КРИМИНАЛ ЗА КАРДИНАЛОТ БЕЧИУ, ПОРАНЕШЕН СОВЕТНИК НА ПАПАТА

Судот во Ватикан го осуди италијанскиот кардинал Анџело Бечиу, поранешен советник на папата Фрањо, на пет и пол години затвор за финансиски криминал. ...
ПАПАТА ФРАЊО ПОБАРА ОД ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ПОГОЛЕМА ТОЛЕРАНЦИЈА ЗА МИГРАНТИТЕ

ПАПАТА ФРАЊО ПОБАРА ОД ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ПОГОЛЕМА ТОЛЕРАНЦИЈА ЗА МИГРАНТИТЕ

Папата Фрањо ги повика европските земји да покажат поголема толеранција кон мигрантите, за време на посетата на јужниот француски град Марсеј. Говореј ...
ПАПАТА ГИ ПОВИКА УНГАРЦИТЕ ДА ГИ ОТВОРАТ ВРАТИТЕ ЗА МИГРАНТИ

ПАПАТА ГИ ПОВИКА УНГАРЦИТЕ ДА ГИ ОТВОРАТ ВРАТИТЕ ЗА МИГРАНТИ

Папата Фрањо ги повика Унгарците да ги отворат вратите за мигранти, на крајот на неговата посета на Унгарија, која е предводена од влада со националис ...
ПОЧИНА ПОРАНЕШНИОТ ПАПА БЕНЕДИКТ 16

ПОЧИНА ПОРАНЕШНИОТ ПАПА БЕНЕДИКТ 16

Поранешниот папа Бенедикт 16 почина денеска на 95 години во неговата резиденција во Ватикан, речиси една деценија откако се повлече поради нарушеното ...
ПАПАТА ФРАЊО ГИ ПОДГРЕА ГЛАСИНИТЕ ДЕКА ЌЕ СИ ДАДЕ ОСТАВКА ВО АВГУСТ

ПАПАТА ФРАЊО ГИ ПОДГРЕА ГЛАСИНИТЕ ДЕКА ЌЕ СИ ДАДЕ ОСТАВКА ВО АВГУСТ

Папата Фрањо ги подгреа гласините за иднината на неговиот понтификат со тоа што најави дека во август ќе го посети италијанскиот град Аквила на празни ...
ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ СО ЌЕРКАТА ТАМАРА КАЈ ПАПАТА ФРАНЦИСК, МУ ПОДАРИ ПЛОЧА ОД ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ

ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ СО ЌЕРКАТА ТАМАРА КАЈ ПАПАТА ФРАНЦИСК, МУ ПОДАРИ ПЛОЧА ОД ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ

Премиерот Димитар Ковачевски во придружба на ќерката Тамара Ковачевска и владина делегацијата денеска беа примени од Папата Франциск во рамките на дво ...
УКРАИНА Е МАЧЕНИЧКА ЗЕМЈА, КОНФЛИКТОТ Е ВОЈНА, А НЕ „СПЕЦИЈАЛНА ОПЕРАЦИЈА“, РЕЧЕ ПАПАТА ФРАЊО

УКРАИНА Е МАЧЕНИЧКА ЗЕМЈА, КОНФЛИКТОТ Е ВОЈНА, А НЕ „СПЕЦИЈАЛНА ОПЕРАЦИЈА“, РЕЧЕ ПАПАТА ФРАЊО

Папата Фрањо рече дека конфликтот во Украина „не е воена операција, туку војна“, и ја нарече Украина „маченичка земја“ каде што „течат реки од солзи и ...
ВОДЕВМЕ НЕВЕРОЈАТНА БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ, ВЕЛИ Д-Р ИВО БОШКОСКИ КОЈ ИЗВРШИ РЕТКА ИНТЕРВЕНЦИЈА ВО РИМСКАТА БОЛНИЦА НА ПАПИТЕ

ВОДЕВМЕ НЕВЕРОЈАТНА БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ, ВЕЛИ Д-Р ИВО БОШКОСКИ КОЈ ИЗВРШИ РЕТКА ИНТЕРВЕНЦИЈА ВО РИМСКАТА БОЛНИЦА НА ПАПИТЕ

Македонскиот доктор Иво Бошкоски, кој работи како гастроентеролог и ендоскопист на „Џемели“, еден од најголемите онколошки и научно-истражувачки центр ...
МАКЕДОНЦИТЕ И БУГАРИТЕ СЕ ДВЕ ЦЕЛОСНО РАЗЛИЧНИ НАЦИИ, КАЖА ПАПАТА ФРАЊО ПО ПОСЕТАТА НА ДВЕТЕ ЗЕМЈИ

МАКЕДОНЦИТЕ И БУГАРИТЕ СЕ ДВЕ ЦЕЛОСНО РАЗЛИЧНИ НАЦИИ, КАЖА ПАПАТА ФРАЊО ПО ПОСЕТАТА НА ДВЕТЕ ЗЕМЈИ

Папата Фрањо вели дека Македонците и Бугарите се две целосно различни нации, одговарајќи на новинарско прашање за впечатоците од посетата на двете зем ...
ПАПАТА ЗАМИНА ОД СКОПЈЕ ПО 10 ЧАСА ЛИТУРГИИ И СРЕДБИ СО ВЕРНИЦИ

ПАПАТА ЗАМИНА ОД СКОПЈЕ ПО 10 ЧАСА ЛИТУРГИИ И СРЕДБИ СО ВЕРНИЦИ

Папата Фрањо вечерва ја заврши историската прва посета на Македонија, заминувајќи од Меѓународниот аеродром Скопје испратен од претседателот во замину ...
1 2 10 / 19 НАПИСИ