ШТИПСКАТА БОЛНИЦА КУПИ НОВ АПАРАТ ЗА АНЕСТЕЗИЈА, НО НА СЕРВИС СЕ ТОМОГРАФОТ И АНГИОГРАФОТ

  ШТИПСКАТА БОЛНИЦА КУПИ НОВ АПАРАТ ЗА АНЕСТЕЗИЈА, НО НА СЕРВИС СЕ ТОМОГРАФОТ И АНГИОГРАФОТИзминативе три месеци Клиничката болница во Штип набави два нови апарати за анестезија што ќе ги користат и останатите одделенија. (Фото: СДК.МК)

  Од денеска, во Клиничката болница во Штип почна да се користи новиот апарат за анестезија, за кој, директорот Ален Георгијев рече дека е набавен со сопствени средства и чини 3 милиони денари.

  „Пред неколку месеци, исто така со сопствени средства во износ од 2.2 милиони денари набавивме современ апарат, но со помали опции, а новиот покрај  во Одделението за анестезија ќе биде во функција и за хирушки зафати на одделенијата за ортопедија и урологиј“, вели Георгијев.

  Директорот кажа дека во овој период Штипската болница има проблеми со други апарати, па така поради сервисирање не се во функција мошне важните апарати за компјутерска томографија и ангиографот, додека сервисирањето на апаратот за магнетна резонанса завршило деновиве и овој апарат повторно работи.  Замената на цевката за компјутерскиот томограф чини 10.5 милиони денари и во тек е постапката за одобрување средства од Фондот за здравство. Инаку, сервисирањето на трите апарати болницата ќе ја чини 335 илјади денари.

  Клиничката болница во Штип има проблеми и со сметките за струја. Георгијев вели дека струјата ја набавуваат од оператори на тендер, а сметките се високи и варијабилни во зависност од цената на струјата на берзата. Во јуни сметката за струја била 2.2 милиони денари, а во август речиси за ист број на потрошени киловати сметката е речиси 5 милиони денари.

  Т. ЈОВАНОВСКИ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира