СКИ ЦЕНТАР НА ЈАБЛАНИЦА ЗА МЕРКО Е ИНВЕСТИЦИЈА ВО ТУРИЗМОТ, ЗА АКТИВИСТИТЕ УЗУРПАЦИЈА НА АТРАКТИВНА ЛОКАЦИЈА

  СКИ ЦЕНТАР НА ЈАБЛАНИЦА ЗА МЕРКО Е ИНВЕСТИЦИЈА ВО ТУРИЗМОТ, ЗА АКТИВИСТИТЕ УЗУРПАЦИЈА НА АТРАКТИВНА ЛОКАЦИЈААгенцијата за странски инвестиции презентираше проект за изградба на скијачки патеки во должина од 85 километри. Поглед од селото Горна Белица (Фото: СДК.МК)

  Изградбата на современ ски центар на Јабланица за градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко значи развој на туризмот, a за граѓанските активисти пак е спротивна на плановите за заштита неопходни за планината да биде прогласена за Национален парк. Мерко уверува дека дека ваквиот проект нема да ја уништи природата ниту ќе загадува,  а ќе обезбеди вработување за над 2.000 туристички работници.

  „Покрај летниот туризам треба да го развиваме и зимскиот бидејќи навистина имаме услови за тоа. Снег има од декември до мај што е долг период и ќе биде вистинска атракција за привлекување туристи“, вели Мерко.

  Агенцијата за странски инвестиции и промоција неодамна го презентираше проектот за изградба на скијачки патеки на планината Јабланица со должина од 85 километри, 21 километар скијачки лифтови и два резервоари за производство на снег. Вкупната вредност на инвестицијата е околу 320 милиони евра.

  Спорно за активистите е узурпацијата на просторот за изградба на 10 хотели кои се предвидени во проектот.

  „Дефиницијата за таков простор е дека се забранети, недозволиви било какви градежни активности, урбанизација, злоупотреба или употреба на природни ресурси и други активности надвор од рекреативното и спортското еколошко користење на тој предел“, вели Никола Кукунешоски, граѓански активист.

  Кукунешоски вели дека иако бројни ски центри се изградени во европските држави во заштитени подрачја во земјава најголема закана е узурпацијата на атрактивните локации.

  „Нивната свест и нивните закони таму поинаку ги регулираат нештата во тие држави. Нас овде нѐ плаши токму безаконието и можноста да се спречи било каква узурпација или девастација на тој потег, затоа час поскоро ни е потребен тој статус на заштитено подрачје како Национален парк“, додава Кукунешоски.

  Градоначалникот Мерко уверува дека нема да се градат нови сместувачки капацитети. Ќе се користеле постоечките од Струга и околината со што жителите би имале бенефит од бројните туристи.

  „На тој дел има и доволен број на постоечки викендици кои исто така би се користеле за сместување“, додава Мерко.

  Покрај изградбата на ски центарот Мерко најавува и други капитални инвестиции за развој на туризмот, како осовременување на руинираните кампови Треска и Ливадиште и изградба на слободна туристичка зона на 15 хектари со 3 хотели и над 100 куќички со што Струга, како што вели, ќе прерасне во најголем туристички центар на Балканот и пошироко.

  Проект за изградба на скијачки центар со викенд населба и хотели кај месноста Јанков камен над Вевчани беше направен уште пред седум години, но до ден денес не е реализиран.

  С. ВРЕНЦОВСКА

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира