ВО БИТОЛА НЕМА ГЛАСАЊЕ НАРЕЧЕНО БУГАРСКИ ВОЗ, ВЕЛАТ ОД ОПШТИНСКАТА ИЗБОРНА КОМИСИЈА

  ВО БИТОЛА НЕМА ГЛАСАЊЕ НАРЕЧЕНО БУГАРСКИ ВОЗ, ВЕЛАТ ОД ОПШТИНСКАТА ИЗБОРНА КОМИСИЈАПретседателката на битолската Општинска изборна комисија Весна Томовска вели дека на избирачко место 102 во ОУ „Елпида Караманди“ во Битола поништено е едно гласачко ливче, зашто жената која гласала во гласачката кутија ставила обично ливче кое го донела од дома, а гласачкото го оставила зад параванот. Избирачкиот одбор го евидентираше ова, се поништи гласачкото ливче, се заведе во записникот и увид изврши полицијата, по што гласањето продолжи без проблеми; - Избирачки кутии во Битола. (Фото: СДК.МК)

  Во Битола нема гласање наречено бугарски воз, децидни се од Општинската изборна комисија (ОИК) по веста што беше објавена на некои медиуми за ваква нерегуларност на едно од избирачките места во градот.

  Претседателката на ОИК Весна Томовска вели  дека на избирачко место 102 во ОУ „Елпида Караманди“ во Битола поништено е едно гласачко ливче, зашто жената која гласала во гласачката кутија ставила обично ливче кое го донела од дома, а гласачкото го оставила зад параванот. Избирачкиот одбор го евидентираше ова, се поништи гласачкото ливче, се заведе во записникот и увид изврши полицијата. По ова, гласањето на ова избирачко место продолжи без проблеми.

  Ваков случај не е пријавен ни во СВР Битола.

  Ж. ЗДРАВКОВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира