ВО ПРЕСПА ПОЧНА ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА, ОПШТИНА РЕСЕН НАЈАВУВА АКЦИЈА ЗА СРЕДУВАЊЕ НА ПЛАЖИТЕ

  ВО ПРЕСПА ПОЧНА ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА, ОПШТИНА РЕСЕН НАЈАВУВА АКЦИЈА ЗА СРЕДУВАЊЕ НА ПЛАЖИТЕНа плажите во Претор уживаа повеќе семејства, а во езерските води се разладуваа и првите капачи.(Фото: СДК.МК)

  Топлото време викендов привлече туристи во Преспа. На плажите во Претор уживаа повеќе семејства, а во езерските води се разладуваа и првите капачи. Гости има иако се наместени само неколку лежалки, односно средувањето на плажите допрва ќе следува.

  „Не е рано ако гледаме на сезоната како Скандинавците, тие од први јуни штом видат сонце и температура до 20 степени изгледуваат крај базените, а ние чекаме 30 степени и потоа се жалиме дека сезоната била кратка, но научени сме на потопло. Во Претор доаѓам за викенд. Во моментов уште не се поставени лежалките, но очекувам дека и годинава Преспа ќе биде полна со гости како и лани“, вели битолчанецот Трајан Трајчевски.

  Од Општина Ресен најавија дека започна акција за средување на плажите што ќе значи и создавање пристап до водата на местата каде има поголемо повлекување на Езерото.

  Ж. ЗДРАВКОВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира