Таг: туристичка сезона

1 2 10 / 11 НАПИСИ
ОД ДЕНЕС ПУШТЕН ЗА СООБРАЌАЈ ПАТОТ ПОДМОЉЕ-ОХРИД

ОД ДЕНЕС ПУШТЕН ЗА СООБРАЌАЈ ПАТОТ ПОДМОЉЕ-ОХРИД

Од денеска, повторно е пуштена за сообраќај делницата Подмоље-Охрид, со што може да се користи овој дел од влезот во Охрид. Делницата, како дел од ...
ВЕЛЕШАНИ МАСОВНО ЗАМИНУВААТ ДА РАБОТАТ НА ХРВАТСКОТО ПРИМОРЈЕ

ВЕЛЕШАНИ МАСОВНО ЗАМИНУВААТ ДА РАБОТАТ НА ХРВАТСКОТО ПРИМОРЈЕ

На почетокот на мај голем број Велешани тргнаа на хрватското крајбрежје, но, не да летуваат, туку да работат во угостителството. Заминуваат млади, но ...
ХОТЕЛИТЕ ВО ОХРИД И СТРУГА САМО ПОЛОВИЧНО ИСПОЛНЕТИ ЗА ВЕЛИГДЕН, ПОВЕЌЕ ТУРИСТИ СЕ ОЧЕКУВААТ ОД МАЈ СО ПРВИТЕ ЧАРТЕР ЛЕТОВИ

ХОТЕЛИТЕ ВО ОХРИД И СТРУГА САМО ПОЛОВИЧНО ИСПОЛНЕТИ ЗА ВЕЛИГДЕН, ПОВЕЌЕ ТУРИСТИ СЕ ОЧЕКУВААТ ОД МАЈ СО ПРВИТЕ ЧАРТЕР ЛЕТОВИ

Хотелите на охридско-струшката ривиера за велигденските празници ќе бидат половично исполнети. Од Асоцијацијата на хотелиери (ХОТАМ) велат дека ова е ...
СТРАНСКИТЕ ТУРИСТИ СЛЕДНАТА СЕЗОНА ДОАЃААТ ВО ОХРИД ВО УШТЕ ПОГОЛЕМ БРОЈ, АГЕНЦИЈАТА ЗА ТУРИЗАМ НАЈАВУВА ДВОЈНО ПОВЕЌЕ ЧАРТЕР-ЛЕТОВИ

СТРАНСКИТЕ ТУРИСТИ СЛЕДНАТА СЕЗОНА ДОАЃААТ ВО ОХРИД ВО УШТЕ ПОГОЛЕМ БРОЈ, АГЕНЦИЈАТА ЗА ТУРИЗАМ НАЈАВУВА ДВОЈНО ПОВЕЌЕ ЧАРТЕР-ЛЕТОВИ

Далеку поголем број странски туристи се очевува да летуваат во Охрид следната сезона по најавите за воведување чартер-лет Охрид-Москва и за авиоповрзу ...
ЕВРОПСКИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ ВЛАСТИ СОВЕТУВААТ ДА НЕ СЕ ПАТУВА НА МИКОНОС, РОДОС И КРИТ ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ

ЕВРОПСКИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ ВЛАСТИ СОВЕТУВААТ ДА НЕ СЕ ПАТУВА НА МИКОНОС, РОДОС И КРИТ ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ

Европскиот центар за контрола и превенција на болести (ЕЦДЦ) ги означи јужноегејските острови со темноцрвено на својата ковид мапа по последниот порас ...
ВО ПРЕСПА ПОЧНА ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА, ОПШТИНА РЕСЕН НАЈАВУВА АКЦИЈА ЗА СРЕДУВАЊЕ НА ПЛАЖИТЕ

ВО ПРЕСПА ПОЧНА ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА, ОПШТИНА РЕСЕН НАЈАВУВА АКЦИЈА ЗА СРЕДУВАЊЕ НА ПЛАЖИТЕ

Топлото време викендов привлече туристи во Преспа. На плажите во Претор уживаа повеќе семејства, а во езерските води се разладуваа и првите капачи. Го ...
СО ПОМОШ НА ШВАЈЦАРИЈА СЕ СНИМААТ ВИДЕА СО КОИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ РЕКЛАМИРА КАКО СИГУРНА ДЕСТИНАЦИЈА ЗА ЛЕТУВАЊЕ

СО ПОМОШ НА ШВАЈЦАРИЈА СЕ СНИМААТ ВИДЕА СО КОИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ РЕКЛАМИРА КАКО СИГУРНА ДЕСТИНАЦИЈА ЗА ЛЕТУВАЊЕ

Со силна медиумска кампања преку промотивни видеа, Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), во соработка со туристичкиот сектор, ќе прив ...
СО ПАНАЃУР НЕ СЕ ПРАВИ ЕЛИТЕН ТУРИЗАМ, ОВАА СЕЗОНА ВО ОХРИД ТРЕБА ДА СЕ ЗАБОРАВИ

СО ПАНАЃУР НЕ СЕ ПРАВИ ЕЛИТЕН ТУРИЗАМ, ОВАА СЕЗОНА ВО ОХРИД ТРЕБА ДА СЕ ЗАБОРАВИ

Околу 100.000 евра наплатила Општина Охрид за туристичка такса за првите 9 месеци од годинава. Од Општината велат дека годинава поради пандемијата на ...
НЕ ПАМЕТИМЕ ГРАДОТ ДА БИЛ ОЛКУ ПРАЗЕН ВО ОВОЈ ПЕРИОД ОД ГОДИНАТА, ВЕЛАТ ОХРИЃАНИ

НЕ ПАМЕТИМЕ ГРАДОТ ДА БИЛ ОЛКУ ПРАЗЕН ВО ОВОЈ ПЕРИОД ОД ГОДИНАТА, ВЕЛАТ ОХРИЃАНИ

Во поново време не се памети Охрид да биде толку празен во јуни. Кафулињата во охридската чаршија се полупразни или празни, а и во викенд становите не ...
КАМПЕРСКИОТ И РУРАЛНИОТ ТУРИЗАМ МОЖАТ ДА ЈА ИЗВАДАТ СЕЗОНАТА ВО ОХРИД ПО КОВИД-19, ВЕЛИ ЕКСПЕРТОТ ЗА ТУРИЗАМ ГОРАН МИЦКОСКИ

КАМПЕРСКИОТ И РУРАЛНИОТ ТУРИЗАМ МОЖАТ ДА ЈА ИЗВАДАТ СЕЗОНАТА ВО ОХРИД ПО КОВИД-19, ВЕЛИ ЕКСПЕРТОТ ЗА ТУРИЗАМ ГОРАН МИЦКОСКИ

Камперскиот, руралниот и еколошкиот туризам, каде што социјалната интеракција е помала, можат да ја извадат туристичката сезона во Охрид, вели Горан М ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ