ЖИТЕЛ НА ВРАТНИЦА ПОЧИНА НА БАРИКАДАТА ПРОТИВ ИЗГРАДБАТА НА МИНИ ХИДРОЦЕНТРАЛАТА НА ВРАТНИЧКА РЕКА

  ЖИТЕЛ НА ВРАТНИЦА ПОЧИНА НА БАРИКАДАТА ПРОТИВ ИЗГРАДБАТА НА МИНИ ХИДРОЦЕНТРАЛАТА НА ВРАТНИЧКА РЕКАБарикадата од механизација и денеска беше поставена на пристапниот пат кон локацијата за градба на мини хидроцентралата (Фото: СДК.МК)

  На селските гробишта во Вратница денеска е погребан 64-годишниот Душко Златевски. Тој вчера излегол на поставената барикада со која жителите на селата Вратница, Старе Село и Орашје не дозволуваат отпочнување на градбата на мини хидроцентралата на Вратничка Река. Кога се очекувало инвеститорот да дојде со механизација за да отпочне со градбата, на Душко му се слошило и паднал во бесознание. Докторот од блиската амбуланта му укажал прва помош, но на пат кон тетовската болница Душко починал. Сето ова предизвика уште поголем револт кај жителите од овие села против изградбата на мини хидроцентралата.

  „Во понеделникот беше најавено дека фирмата ‘Требика хидро‘ ќе дојде со механизација. Жителите од овие три села веднаш реагираа и се собравме на почетокот од патот кој води кон локацијата каде треба да се гради хидроцентралата. Како барикада, поставивме и наша механизација, за да го спречиме пристапот. Во целата таа крајно напната и стресна ситуација во еден момент на нашиот соселанец Душко Златевски му се слоши и почина. Не знам дали треба да има уште жртви за надлежните конечно да го разберат нашиот став дека категорички сме против изградбата на хидроцентралата“, изјави Мирослав Спировски, претседател на здружението „Вратница“

  Жителите на овие три села уште од 2013 година водат борба со инвеститорот кој добил концесија да изгради мини хидроцентрала на Вратничка Река. Досега неколку пати успеале да го спречат во намерата.

  „Не се работи за спречување на градбата на само една централа. Според наши сознанија, на Вратничка Река треба да се градат 4-5 мини централи, кои ќе се протегаат од самите врвови на Љуботен, па до вливот на Вратничка Река во Вардар. Целата постапка за давање концесија е спроведена нелегално и нетранспарентно и како последица на сето тоа сме дојдени во ваква ситуација“, вели Живе Кировски од Вратница.

  Против изградбата на мини хидроцентралата се и жителите на соседното село Орашје. Се плашат дека таа ќе им ја секне водата и ќе им го запусти полето.

  Барикадата од механизација и денеска беше поставена на пристапниот пат кон локацијата за градба на мини хидроцентралата. Вратничани и жителите на Старе Село и Орашје најавија дека в четврток имаат закажано средба со премиерот Зоран Заев.

  Вчера со соопштение се огласи и инвеститорот, фирмата „Требика хидро“, во кое се вели дека ги има сите потребни документи, дозволи и елаборати за градба и велат дека ќе го имаат предвид зачувувањето на животната средина.

  З. АНДОНОВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира