ИСЛАНЃАНИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА ДЕКА ИМААТ ПОВЕЌЕ ПОБЕДИ ОД ШАМПИОНОТ ПОРТУГАЛИЈА

  ИСЛАНЃАНИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА ДЕКА ИМААТ ПОВЕЌЕ ПОБЕДИ ОД ШАМПИОНОТ ПОРТУГАЛИЈА

  Исландската фудбалска федерација се пошегува на Твитер со новиот европски шампион Португалија.

  „Исланд ужива во фактот што имаше повеќе победи во регуларниот дел од европскиот шампион. Не е лошо како за прво учество”, беше објавено на социјалната мрежа.

  Исланд и Португалија одиграа без победник 1:1 на стартот од Европското првенство во Франција. Потоа, Португалските фудбалери ремизираа уште двапати во првата фаза, а во нокаут фазата го победија само Велс (2:0) во регуларните 90 минути. Против Хрватска и Франција победија со гол во продолженијата, а Полска ја совладаа на пенали.

  Исланд, кој беше елиминиран од Франција во четврт-финалето, ја победи Австрија (2:1) во првата фаза и потоа славеше со истиот резултат против Англија во осминафиналето.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари