СО НАГРАДАТА ОД УЕФА, ВЕЛС МОЖЕ ДА ГО ПЛАЌА СЕЛЕКТОРОТ ВО НАРЕДНИТЕ 30 ГОДИНИ

  СО НАГРАДАТА ОД УЕФА, ВЕЛС МОЖЕ ДА ГО ПЛАЌА СЕЛЕКТОРОТ ВО НАРЕДНИТЕ 30 ГОДИНИ

  Велшката фудбалска асоцијација (ФАВ) веќе има загарантирани 15 милиони фунти за пласманот во полуфиналето на Европското првенство во Франција, а ако нивната репрезентација успее на крајот да стане и шампион, таа бројка ќе достигне 22 милиони фунти.
  Селекторот Крис Колмен, неговиот стручен штаб и фудбалерите ќе поделат една третина од паричната награда на УЕФА и остатокот ќе оди на сметка на ФАВ. Теоретски, со парите обезбедни досега, ФАВ може да го плаќа селекторот Колмен во наредните 30 години, бидејќи тој заработува 500.000 фунти годишно.
  Велс в среда во Лион ќе игра во полуфиналето против Португалија, што е најдобар пласман на на европските првенства во историјата на британската нација.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари