СПОРНИТЕ 39.502 ГЛАСАЧИ ШТО САМИ ТРЕБА ДА СЕ ПРИЈАВАТ ДИК ЌЕ ГИ ОБЈАВИ ДО ВТОРНИК

a:3:{s:16:"td_post_template";s:19:"single_template_USA";s:11:"td_subtitle";s:53:"Рокотзапријавувањее25дена";s:9:"td_source";s:24:"Скопје,(МЕТА)

  СПОРНИТЕ 39.502 ГЛАСАЧИ ШТО САМИ ТРЕБА ДА СЕ ПРИЈАВАТ ДИК ЌЕ ГИ ОБЈАВИ ДО ВТОРНИК

  На веб страницата на Државната изборна комисија (ДИК) до вторник, ќе бидат објавени имињата на 39.502 спорни гласачи во избирачкиот список. Тие при последната теренска проверка не биле пронајдени дома или за нив нема пронајдено повеќе записи во институциите.

  ДИК ќе подготви упатства и формулар за пријавување, по што ќе објави јавен повик на својата страница, како и на страниците на дипломатско-конзуларните претставништва, за да може да прочитаат и оние македонски државјани кои живеат во странство.

  Рокот за пријавување е 25 дена.

  Овие нови задолженија ДИК ги презема по договорот на четирите политички партии и со измените во Изборниот законик.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари