ЗА АЛАБАКОВСКИ ЌЕ СЕ БАРА ПРИТВОР ОД НЕКОЛКУ ДЕНА ЗА ДА НЕ ИЗБЕГА ДУРИ СЕ НАПИШЕ ОБВИНИТЕЛНИОТ ПРЕДЛОГ ПРОТИВ НЕГО, ВЕЛАТ ОД ОБВИНИТЕЛСТВОТО

  ЗА АЛАБАКОВСКИ ЌЕ СЕ БАРА ПРИТВОР ОД НЕКОЛКУ ДЕНА ЗА ДА НЕ ИЗБЕГА ДУРИ СЕ НАПИШЕ ОБВИНИТЕЛНИОТ ПРЕДЛОГ ПРОТИВ НЕГО, ВЕЛАТ ОД ОБВИНИТЕЛСТВОТОАлабаковски бил многу коректен, велат од истрагата, од каде се уште не го кажуваат мотивот на пејачот да ја опожари вратата на бугарскиот клуб (Фото:СДК.МК/Фејсбук)

  За уапсениот поп-пејач Ламбе Алабаковски, осомничен за опожарување на влезната врата на неодамна отворениот бугарски центар во Битола „Иван Михајлов“, обвинителството ќе бара краткотраен притвор од околу една недела, само поради опасност од бегство, зашто тој до неодамна живееше во странство. Извори од обвинителството за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека е точно оти Алабаковски не сторил тешко дело со тешки последици за да мора да биде притворен, но дека кај него постои реална опасност од бегство, бидејќи има каде да отпатува во странство.

  Од Обвинителството велат дека Алабаковски не само што го признал палењето на вратата на објектот, туку и дека бил многу коректен. Нема досие со други кривични дела, тој е неосудуван досега, што секако ќе му бидат олеснителни околности пред судот.

  До судење на популарниот пејач изгледа ќе дојде многу брзо, зашто обвинителството ќе поднесе обвинителен предлог за предизвикување општа опасност, каде е предвидена казна од 6 месеци до пет години затвор. За кривични дела до 5 години затвор, се поднесува обвинителен предлог, а не обвинение. Кај обвинителниот предлог сите рокови се кратки, постапките се економични, судската одлука за Ламбе би требало да дојде многу брзо.

  Случајот од полицијата е расветлен уште синоќа, понеделник. Ламбе Алабаковски не се ослободил ниту од кантата со бензин, велосипедот со кој се довезол до вратата на објектот или облеката.

  Мотивот за палењето полицијата, а ни обвинителството се уште не го кажуваат.

  С. К. ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира