МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ЌЕ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ И ЌЕ ИМА РЕТРОСПЕКТИВА

  МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ЌЕ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ И ЌЕ ИМА РЕТРОСПЕКТИВАНа СФФ ќе игра и новиот филм на Манчевски „Кајмак“. (Фото: Б. Пандова)

  Со целосна ретроспектива на творештвото – неговите седум долгометражни филмови и два од краткометражните, и како претседател на меѓународното жири, Софија филм фест (СФФ) двојно ќе го честува македонскиот режисер Милчо Манчевски, соопшти фестивалот. 27. издание на еден од најголемите регионални фестивали ќе се одржи од 16-26 март 2023 година.

  Во рамките на фестивалот ќе биде прикажан и најновиот филм на Манчевски, црната комедија „Кајмак“, најгледан филм во Македонија годинава. „Кајмак“ е македонско-данско-холандско-хрватска копродукција поддржана од Еуримаж и во копродукција со МРТВ, која ја имаше светската премиера во Токио на најголемиот фестивал од А-категорија во Азија и деновиве сè уште се прикажува во македонските кина.

  Во 1995, во програмата на СФФ беше прикажано дебито на Манчевски, „Пред дождот“ (кој освои номинација за Оскар и 11 награди во Венеција, вклучувајќи го и Златниот лав), а во 2020 тој повторно гостуваше во Софија за да го претстави „Врба“ кога доби и специјална награда на фестивалот.

  Минатата недела Манчевски беше претседател и на жирито на меѓународен фестивал во Рим.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира