Таг: филм

1 2 3 21 10 / 207 НАПИСИ
СЕГА СМЕ СЕМЕЈСТВО МАКЕДОНИУМ, РЕКОА ДАНЦИТЕ ОД БЕНДОТ „ЕФТЕРКЛАНГ“ НА ОТВОРАЊЕТО НА СИНЕДЕЈС

СЕГА СМЕ СЕМЕЈСТВО МАКЕДОНИУМ, РЕКОА ДАНЦИТЕ ОД БЕНДОТ „ЕФТЕРКЛАНГ“ НА ОТВОРАЊЕТО НА СИНЕДЕЈС

Филмскиот фестивал Синедејс синоќа во Скопје на отворањето на 23 издание постави нов рекорд во играње оро, кога повеќето од публиката се фатија да игр ...
АКТЕРКАТА СИГУРНИ ВИВЕР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА ВЕНЕЦИСКИОТ ФЕСТИВАЛ

АКТЕРКАТА СИГУРНИ ВИВЕР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА ВЕНЕЦИСКИОТ ФЕСТИВАЛ

Американската актерка Сигурни Вивер ќе биде наградена со Златен лав за животно дело на Венецискиот филмски фестивал. Наградата ќе ја добие на 81. изда ...
ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА КОМЕДИЈАТА „АНОРА“ НА ШОН БЕЈКЕР

ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА КОМЕДИЈАТА „АНОРА“ НА ШОН БЕЈКЕР

Американскиот автор Шон Бејкер ја освои Златната палма за „Анора“, бурна романса меѓу сексуална работничка (Мики Медисон) и непристојно богатиот син н ...
„КАСАПСКО ОРО“ Е ЗА ТОА КОЛКУ Е ТЕШКО ДА ОСТАНЕШ ЧИСТ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ СРЃАН ЈАНИЌИЈЕВИЌ ЗА ДЕБИТАНТСКИОТ ФИЛМ

„КАСАПСКО ОРО“ Е ЗА ТОА КОЛКУ Е ТЕШКО ДА ОСТАНЕШ ЧИСТ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ СРЃАН ЈАНИЌИЈЕВИЌ ЗА ДЕБИТАНТСКИОТ ФИЛМ

Борба за новинарството, за професијата, за вистината е фокусот на филмот „Касапско оро“, дебитанскиот долгометражен филм на режисерот Срѓан Јаниќијеви ...
ИЗАБЕЛ ИПЕР ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЖИРИТО ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

ИЗАБЕЛ ИПЕР ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЖИРИТО ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Прочуената француска актерка Изабел Ипер ќе биде претседателка на меѓународното жири на 81. Меѓународен филмски фестивал во Венеција (28 август-7 септ ...
МЕРИЛ СТРИП ЌЕ ДОБИЕ ПОЧЕСНА ЗЛАТНА ПАЛМА ВО КАН, ГРЕТА ГЕРВИГ Е ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЖИРИТО

МЕРИЛ СТРИП ЌЕ ДОБИЕ ПОЧЕСНА ЗЛАТНА ПАЛМА ВО КАН, ГРЕТА ГЕРВИГ Е ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЖИРИТО

Мерил Стрип ќе ја добие почесната Златна палма на 77. Кански фестивал, што се отвора на 14 мај. Стрип ќе се врати во Кан по 35 години од освојувањето ...
МИ ЛЕЖИ ХУМОРОТ НА РУМЕНА БУЖАРОВСКА И ЗАТОА ИЗБРАВ НЕЈЗИН РАСКАЗ ОД „НЕ ОДАМ НИКАДЕ“ ЗА МОЈОТ НОВ ФИЛМ „ОСМИ МАРТ“, ВЕЛИ СРПСКИОТ РЕЖИСЕР СРЃАН ДРАГОЈЕВИЌ

МИ ЛЕЖИ ХУМОРОТ НА РУМЕНА БУЖАРОВСКА И ЗАТОА ИЗБРАВ НЕЈЗИН РАСКАЗ ОД „НЕ ОДАМ НИКАДЕ“ ЗА МОЈОТ НОВ ФИЛМ „ОСМИ МАРТ“, ВЕЛИ СРПСКИОТ РЕЖИСЕР СРЃАН ДРАГОЈЕВИЌ

Српскиот режисер и сценарист Срѓан Драгојевиќ, еден од најзначајните современи автори во регионот, ќе снима филм според расказот „Осми март“ од збирка ...
ПОСЛЕ 30 ГОДИНИ, ЌЕ СЕ СНИМА ПРОДОЛЖЕНИЕ НА АВСТРАЛИСКИОТ ФИЛМ „АВАНТУРИТЕ НА ПРИСИЛА, ПУСТИНСКАТА КРАЛИЦА“

ПОСЛЕ 30 ГОДИНИ, ЌЕ СЕ СНИМА ПРОДОЛЖЕНИЕ НА АВСТРАЛИСКИОТ ФИЛМ „АВАНТУРИТЕ НА ПРИСИЛА, ПУСТИНСКАТА КРАЛИЦА“

Ќе се снима продолжение на филмот од 1994 „Авантурите на Присила, пустинската кралица“, потврди режисерот Стефан Елиот, а пак ќе глумат ѕвездите од фи ...
ПОЛИТИКАТА ЌЕ ДОМИНИРА НА 74. БЕРЛИНАЛЕ

ПОЛИТИКАТА ЌЕ ДОМИНИРА НА 74. БЕРЛИНАЛЕ

Берлинале вечерва го отвора 74. издание со светската премиера на „Мали нешта како овие“ со Килијан Марфи, фаворит на Оскарите следниот месец за „Опенх ...
БЕРЛИНАЛЕ ПОТВРДИ ДЕКА ПРАТЕНИЦИ ОД ЕКСТРЕМНАТА ДЕСНИЦА СЕ ПОКАНЕТИ НА ОТВОРАЊЕТО НА ФЕСТИВАЛОТ

БЕРЛИНАЛЕ ПОТВРДИ ДЕКА ПРАТЕНИЦИ ОД ЕКСТРЕМНАТА ДЕСНИЦА СЕ ПОКАНЕТИ НА ОТВОРАЊЕТО НА ФЕСТИВАЛОТ

Берлинскиот филмски фестивал потврди дека на церемонијата на отворањето на 74. Берлинале поканил двајца пратеници од германската екстремно десничарска ...
1 2 3 21 10 / 207 НАПИСИ