Таг: жири

1 2 3 10 / 28 НАПИСИ
РЕЖИСЕРОТ ДЕМИЕН ШАЗЕЛ НА ЧЕЛО НА ЖИРИТО ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

РЕЖИСЕРОТ ДЕМИЕН ШАЗЕЛ НА ЧЕЛО НА ЖИРИТО ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Американскиот режисер Демиен Шазел ќе биде претседател на жирито за Златен лав на Венецискиот филмски фестивал, соопштија организаторите. Шазел доби О ...
РЕТРОСПЕКТИВА НА ТВОРЕШТВОТО Е СПЕЦИЈАЛНО ЗАДОВОЛСТВО – ГЛЕДАШ КАДЕ ТИ ОДИ ГЛАСОТ, ВЕЛИ МАНЧЕВСКИ КОЈ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ

РЕТРОСПЕКТИВА НА ТВОРЕШТВОТО Е СПЕЦИЈАЛНО ЗАДОВОЛСТВО – ГЛЕДАШ КАДЕ ТИ ОДИ ГЛАСОТ, ВЕЛИ МАНЧЕВСКИ КОЈ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ

Со целосна ретроспектива на творештвото и бугарска премиера на „Кајмак“, филмскиот фестивал во Софија, Бугарија ќе го претстави македонскиот режисер М ...
ШВЕДСКИОТ РЕЖИСЕР РУБЕН ОСТЛУНД ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЖИРИТО ВО КАН

ШВЕДСКИОТ РЕЖИСЕР РУБЕН ОСТЛУНД ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЖИРИТО ВО КАН

Шведскиот режисер Рубен Остлунд, двоен добитник на престижната Златна палма, ќе биде претседател на жирито на 76. Кански филмски фестивал. За неговиот ...
МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ЌЕ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ И ЌЕ ИМА РЕТРОСПЕКТИВА

МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ЌЕ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ И ЌЕ ИМА РЕТРОСПЕКТИВА

Со целосна ретроспектива на творештвото - неговите седум долгометражни филмови и два од краткометражните, и како претседател на меѓународното жири, Со ...
КРИСТЕН СТЈУАРТ ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЖИРИТО НА БЕРЛИНАЛЕ

КРИСТЕН СТЈУАРТ ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЖИРИТО НА БЕРЛИНАЛЕ

Американската актерка, сценаристка и режисерка Кристен Стјуарт ќе биде претседателка на жирито на 73. издание на Берлинскиот филмски фестивал, соопшти ...
ФРАНЦУСКИОТ АКТЕР ВАНСОН ЛЕНДОН НА ЧЕЛО НА ЖИРИТО ВО КАН

ФРАНЦУСКИОТ АКТЕР ВАНСОН ЛЕНДОН НА ЧЕЛО НА ЖИРИТО ВО КАН

Францускиот актер Вaнсoн Лендон ќе претседава со жирито за Златната палма на 75. Кански филмски фестивал (17-28 мај). Лендон доаѓа по Спајк Ли од САД, ...
ЖИРИТО НА БЕРЛИНАЛЕ ГО СЛАВИ ВРАЌАЊЕТО В КИНО

ЖИРИТО НА БЕРЛИНАЛЕ ГО СЛАВИ ВРАЌАЊЕТО В КИНО

Со „Петер фон Кант“ на Франсоа Озон вечерва се отвора 72. издание на филмскиот фестивал во Берлин. Еден од трите најголеми фестивали во светот, Берлин ...
СПАЈК ЛИ ПАК ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КАНСКОТО ЖИРИ ОТИ ЛАНСКОТО ИЗДАНИЕ БЕШЕ ОТКАЖАНО

СПАЈК ЛИ ПАК ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КАНСКОТО ЖИРИ ОТИ ЛАНСКОТО ИЗДАНИЕ БЕШЕ ОТКАЖАНО

Американскиот режисер Спајк Ли годинава ќе биде претседател на жирито на Канскиот филмски фестивал, објавија организаторите. Ли и лани требаше да биде ...
ЗЛАТЕН ТИГАР ЗА ИНДИСКИОТ „КАМЧИЊА“, СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА НА ЖИРИТО ЗА КОСОВСКО-МАКЕДОНСКАТА КОПРОДУКЦИЈА „ВО ПОТРАГА ПО ВЕНЕРА“ ВО РОТЕРДАМ

ЗЛАТЕН ТИГАР ЗА ИНДИСКИОТ „КАМЧИЊА“, СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА НА ЖИРИТО ЗА КОСОВСКО-МАКЕДОНСКАТА КОПРОДУКЦИЈА „ВО ПОТРАГА ПО ВЕНЕРА“ ВО РОТЕРДАМ

„Камчиња“ на индискиот дебитант Винотраџ П. С. го освои престижниот Златниот тигар и 40.000 евра на годинашниот јубилеен 50. фестивал во Ротердам, а „ ...
6 РЕЖИСЕРИ ЛАУРЕАТИ НА ЗЛАТНА МЕЧКА ЌЕ БИДАТ ЖИРИ НА ГОДИНАШНОТО БЕРЛИНАЛЕ

6 РЕЖИСЕРИ ЛАУРЕАТИ НА ЗЛАТНА МЕЧКА ЌЕ БИДАТ ЖИРИ НА ГОДИНАШНОТО БЕРЛИНАЛЕ

Шестмина режисери на филмови наградени со Златна мечка ќе бидат членови на годинашното жири за Берлиналето, соопшти филмскиот фестивал. Поради пандеми ...
1 2 3 10 / 28 НАПИСИ