Таг: Софија

1 2 3 4 10 / 39 НАПИСИ
ИЗЛОЖБАТА СО ЗЛАТНИТЕ МАСКИ ОД ТРЕБЕНИШТЕ СЕ ПРЕТСТАВИ ВО СОФИЈА, СЛЕДИ БЕЛГРАД ВО 2025

ИЗЛОЖБАТА СО ЗЛАТНИТЕ МАСКИ ОД ТРЕБЕНИШТЕ СЕ ПРЕТСТАВИ ВО СОФИЈА, СЛЕДИ БЕЛГРАД ВО 2025

Изложбата „105 години Требениште“ која во Скопје беше изложена во 2019 како „100 години Требениште“ синоќа се отвори во Софија, во Националниот археол ...
ИЗЛОЖБАТА СО ЗЛАТНИТЕ МАСКИ ЌЕ СЕ ПРЕТСТАВИ ВО СОФИЈА КАКО „105 ГОДИНИ ОД ТРЕБЕНИШТЕ“

ИЗЛОЖБАТА СО ЗЛАТНИТЕ МАСКИ ЌЕ СЕ ПРЕТСТАВИ ВО СОФИЈА КАКО „105 ГОДИНИ ОД ТРЕБЕНИШТЕ“

Изложбата „100 години Требениште“ , која во Скопје во 2019 беше отворена 6 месеци, ќе биде реализирана и во Софија, како „105 години од Требениште“. В ...
ПАТОТ КОН ЕУ НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ПРЕКУ СОФИЈА, РЕЧЕ СИЛЈАНОВСКА-ДАВКОВА НА РАСПРАВАТА ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ

ПАТОТ КОН ЕУ НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ПРЕКУ СОФИЈА, РЕЧЕ СИЛЈАНОВСКА-ДАВКОВА НА РАСПРАВАТА ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ

Професорката Гордана Силјановска - Давкова од ВМРО-ДПМНЕ кажа дека ако ова што го бара од нас ЕУ го тера и понатаму, кршејќи ги своите основни принцип ...
НЕМА СОМНЕЖ ДЕКА МАКЕДОНИЈА Е БУГАРСКА, КАЖА ЕВРОПРАТЕНИКОТ ЏАМБАСКИ НА ПРОТЕСТ ВО СОФИЈА

НЕМА СОМНЕЖ ДЕКА МАКЕДОНИЈА Е БУГАРСКА, КАЖА ЕВРОПРАТЕНИКОТ ЏАМБАСКИ НА ПРОТЕСТ ВО СОФИЈА

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски повторно рече дека Македонија е бугарска, овојпат на протест пред македонскиот Културно-информативен центар во ...
РЕТРОСПЕКТИВА НА ТВОРЕШТВОТО Е СПЕЦИЈАЛНО ЗАДОВОЛСТВО – ГЛЕДАШ КАДЕ ТИ ОДИ ГЛАСОТ, ВЕЛИ МАНЧЕВСКИ КОЈ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ

РЕТРОСПЕКТИВА НА ТВОРЕШТВОТО Е СПЕЦИЈАЛНО ЗАДОВОЛСТВО – ГЛЕДАШ КАДЕ ТИ ОДИ ГЛАСОТ, ВЕЛИ МАНЧЕВСКИ КОЈ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ

Со целосна ретроспектива на творештвото и бугарска премиера на „Кајмак“, филмскиот фестивал во Софија, Бугарија ќе го претстави македонскиот режисер М ...
КОМЕДИЈА НА ГРЕШКИ

КОМЕДИЈА НА ГРЕШКИ

Чуму толку нервоза кај властите при толку многу достигнувања на патот кон ЕУ? ...
КОЈ ЌЕ ГО НЕГИРА И НАВРЕДИ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД СРЕДЕ СКОПЈЕ, ТОА ЌЕ МУ БИДЕ ПОСЛЕДНО ДОАЃАЊЕ, КАЖА ОСМАНИ ВО СОФИЈА

КОЈ ЌЕ ГО НЕГИРА И НАВРЕДИ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД СРЕДЕ СКОПЈЕ, ТОА ЌЕ МУ БИДЕ ПОСЛЕДНО ДОАЃАЊЕ, КАЖА ОСМАНИ ВО СОФИЈА

Провокација од политичари кои доаѓаат во Македонија и сред Скопје го негираат македонскиот народ, или го навредуваат македонскиот народ, тоа мора да г ...
ПРОТЕСТ ВО СОФИЈА ЗА ПОДДРШКА НА НАТЕПАНИОТ СЕКРЕТАР НА БУГАРСКИОТ КЛУБ „БОРИС ТРЕТИ“

ПРОТЕСТ ВО СОФИЈА ЗА ПОДДРШКА НА НАТЕПАНИОТ СЕКРЕТАР НА БУГАРСКИОТ КЛУБ „БОРИС ТРЕТИ“

Пред зградата на Европската комисија во Софија денеска напладне ќе се одржи протест за поддршка на натепаниот секретар на бугарскиот клуб „Борис Трети ...
МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ЌЕ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ И ЌЕ ИМА РЕТРОСПЕКТИВА

МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ЌЕ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ И ЌЕ ИМА РЕТРОСПЕКТИВА

Со целосна ретроспектива на творештвото - неговите седум долгометражни филмови и два од краткометражните, и како претседател на меѓународното жири, Со ...
НЕ ЗАСПИВАЈТЕ, ДА НЕ ТРЕБА ДА КРШИМЕ СТАКЛА, СИ РЕКЛЕ ПАТНИЦИТЕ ВО АВТОБУСОТ ОД СКОПЈЕ ДО СОФИЈА И НАЗАД КОЈ ЧАДЕЛ И ЛАЗЕЛ, КОМПАНИЈАТА ВЕЛИ ПРОБЛЕМОТ БИЛ МЕХАНИЧКИ

НЕ ЗАСПИВАЈТЕ, ДА НЕ ТРЕБА ДА КРШИМЕ СТАКЛА, СИ РЕКЛЕ ПАТНИЦИТЕ ВО АВТОБУСОТ ОД СКОПЈЕ ДО СОФИЈА И НАЗАД КОЈ ЧАДЕЛ И ЛАЗЕЛ, КОМПАНИЈАТА ВЕЛИ ПРОБЛЕМОТ БИЛ МЕХАНИЧКИ

„Не заспивајте, да не треба да кршиме“, си рекле меѓу себе патниците кои на 29 ноември патувале од Скопје за Софија и назад со автобусот на „Македониј ...
1 2 3 4 10 / 39 НАПИСИ