ПОЧИНА ЉУБИША НИКОДИНОВСКИ-БИШ, ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ НА МОТ

  ПОЧИНА ЉУБИША НИКОДИНОВСКИ-БИШ, ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ НА МОТВо 2010 Биш беше прогласен за почесен претседател на МОТ. (Фото: Букбокс)

  Почина Љубиша Никодиновски-Биш, театарски актер и продуцент и еден од основачите и долгогодишен селектор на фестивалот Млад отворен театар (МОТ) во 1976. Тој е еден од основачите и прв генерален секретар на Македонскиот центар на ИТИ-Унеско. Во 2010 беше прогласен за почесен претседател на МОТ.

  Се занимаваше со и театарска критика и есеистика, а бил и раководител на театри. Автор е на број статии и студии од областа на театарот, а во 2009 ја објави книгата „Алтернативниот театар во Македонија“.

  Како тетарски глумец работел во театарот Кај Свети Никита Голтарот и Театарската работилница ФФ (Зелена гуска) каде што бил еден од основачите и продуцент. Бил и продуцент во МНТ и раководител на театарот Центар, а во МКЦ бил помошник на директорот за драмската програма.

  Бише ќе биде погребан в петок од 9.00 часот на градските гробишта Бутел во Скопје.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира