ДОПИСНИКОТ НА САКАМДАКАЖАМ.МК ВАНЕ ТРАЈКОВ ОД СТРУМИЦА ДОБИТНИК НА НАГРАДА НА ЗНМ

  ДОПИСНИКОТ НА САКАМДАКАЖАМ.МК ВАНЕ ТРАЈКОВ ОД СТРУМИЦА ДОБИТНИК НА НАГРАДА НА ЗНМТрајков е награден за серијалот текстови за проблематичниот тендер на ЈП „Комуналец“ од Струмица, кој резултираше со поништување на тендерот. (Фото: Фејсбук)

  Дописникот на дигиталната редакција САКАМДАКАЖАМ.МК Ване Трајков од Струмица ја доби годинешната награда на ЗНМ „Крсте Петков Мисирков“ за најдобра истражувачка сторија за теми од локално и регионално значење.

  Трајков е награден за серијалот текстови за проблематичниот тендер на ЈП „Комуналец“ од Струмица, кој резултираше со поништување на тендерот.

  Наградата „Крсте Петков Мисирков“ за животно дело ѝ беше доделена на долгогодишната новинарка на МРТ и известувач од Собранието Мира Костиќ, која годинава стави крај на својата богата новинарска кариера. Наградата „Јашар Еребара“ за истражувачко новинарство им припадна на новинарите на емисијата „360 степени“ Зоран Јовановски и Славица Филиповска за прилогот со наслов „360 на терен со УЈП – итроштини и ургенции на секој чекор“.

   

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари