ДВАЕСЕТ И ТРИ ПАРА БЛИЗНАЦИ ГОДИНАВА ЗАВРШИЈА ОСМО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ИСТО ШКОЛО ВО САД

  ДВАЕСЕТ И ТРИ ПАРА БЛИЗНАЦИ ГОДИНАВА ЗАВРШИЈА ОСМО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ИСТО ШКОЛО ВО САДБлизнаците се околу 10% од учениците во осмо одделение во школото Полард во Нидам, Масачусетс. (Фото: АП)

  Дваесет и три пара близнаци завршиле во иста година во едно основно училиште во Масачусетс, што сочинува околу 10% од учениците во осмо одделение. Идентичните и двојајчани близнаци завршија во училиштето Полард во Нидам, Масачусетс. Друга ученичка, која исто така е близнак, завршила, но нејзиниот брат посетува друго училиште, рече директорката Тамата Бибо.

  Тоа е „сосема необично“, рече Бибо. „Ние обично имаме некаде од пет до најмногу 10 пара близнаци. Со оглед на нашиот број, имаме приближно 450 до 500 деца во секое одделение, така што ова беше невообичаено висок број“.

  Училиштето упати специјален поздрав за 23-те групи близнаци на полуматурската церемонија. Близнаците сочинуваат околу 3% од живородените деца во САД, според Националниот центар за здравствена статистика.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира