ИГРАЈ СИ НАДВОР, Ѝ РЕЧЕ МАРК ЗАКЕРБЕРГ НА НОВОРОДЕНАТА ЌЕРКА

  ИГРАЈ СИ НАДВОР, Ѝ РЕЧЕ МАРК ЗАКЕРБЕРГ НА НОВОРОДЕНАТА ЌЕРКАПисмото на осовоначот на Фејсбук беше објавено синоќа, за да го објави раѓањето на неговото второ дете, Август, со сопругата Присила Чан

  Коосновачот на Фејсбук Марк Закерберг, ја повика својата новородена ќерка да игра надвор и да ужива во чудото да си дете, во срдечно писмо објавено на неговиот веб-сајт за социјални медиуми. Писмото беше објавено синоќа, за да го објави раѓањето на неговото второ дете, Август, со сопругата Присила Чан.

  Во топлото писмо, родителите зборуваат за магијата на детството и за важноста на играта. Двојката објави слично писмо до ќерката Макс која се роди во 2015.

  Постот, кој се појавува заедно со семејната фотографија на страницата на Фејсбук на Закерберг, го поттикнува новороденчето да не „порасне премногу брзо“.

  „Светот може да биде сериозно место. Затоа е важно да си направите време за да излезете надвор и да си играте“, се вели во писмото, потпишано со „Мама и тато“.

  Повикот да се открие детството на отворено е во спротивност со целите на империјата на социјалните медиуми на милијардерот.

  „Се надеваме дека ќе се свртите многу кругови околу нашата дневна соба и во двор како што сакате. И се надевам дека ќе многу и ќе си дремнете“, напишаа родителите.„Детството е магично, само еднаш си дете, па не трошете премногу време грижејќи се за иднината”, велат тие.

  Тоа означува полефтерен  тон од отвореното писмо напишано за да ја пречека Макс, кое се осврна на проблемите со кои се соочуваат помладите генерации и како технолошкиот напредок ќе ги смени нештата. Во тоа време, двојката рече дека ќе го донира своето богатство на иницијативата Чан Закерберг за да го направат светот подобро место во кое ќе порасне Макс. Организацијата вети милијарди долари за подобрување на животот на генерацијата на нивните деца со цели како елиминирање на болестите.

  Но, родителите сакаа да ја заштитат својата нова принова од ваквите грижи, кажувајќи и на нивната ќерка да не се грижи за иднината, додавајќи:

  „Нѐ  имате нас за тоа“.„Ќе бидете зафатени кога ќе бидете постари, па се надевам дека ќе си земете време да ги мирисате сите цвеќиња и да ги ставите сите листови што ги сакате во вашата кофичка сега“, велат тие.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира