ТОПЛОТНИТЕ БРАНОВИ ЌЕ ВЛИЈААТ КОГА И КАДЕ ЌЕ ПАТУВАМЕ НА ОДМОР, ВО ГРЦИЈА ЌЕ СЕ ОДИ И ВО НОЕМВРИ ПОРАДИ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

  ТОПЛОТНИТЕ БРАНОВИ ЌЕ ВЛИЈААТ КОГА И КАДЕ ЌЕ ПАТУВАМЕ НА ОДМОР, ВО ГРЦИЈА ЌЕ СЕ ОДИ И ВО НОЕМВРИ ПОРАДИ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИПредвидувањата се дека луѓето можеби ќе претпочитаат да патуваат во периодите напролет или наесен, кога температурите се поумерени. - Плажа во јужна Франција (Фото: СДК.МК)

  Климатските промени, вклучувајќи ги топлотните бранови можат да имаат влијание врз начинот на кој луѓето ги планираат своите одмори, вели Себастијан Ебел, извршен директор на ТУИ, најголемата европска компанија за патувања и туризам.

  Според него, луѓето можеби ќе претпочитаат да патуваат во периодите напролет или наесен, кога температурите се поумерени, и можеби ќе се одлучат за дестинации со поладна клима. Еден од интересните аспекти на неговото предвидување е дека туристите можеби ќе патуваат на дестинации како Грција дури и во ноември, што може да донесе корист за туристичката индустрија.

  Сепак, предизвиците во туристичката индустрија не се поврзани само со климатските промени, туку и со непредвидливи настани како што се јулските пожари на островот Родос.

  ТУИ објави дека овие пожари ѝ предизвикале загуби на компанијата во висина од 25 милиони евра, вклучувајќи откажани резервации, компензации и трошоци за репатријација на туристите. И покрај ваквите настани, резервациите на ТУИ за летниот период се за 5% зголемени во однос на истиот период минатата година, што укажува на општо враќање на интересот на луѓето за патувања по пандемијата.

  Директорот на ТУИ исто така размислува за иднината и вели дека треба да се има поразновидна понуда на дестинации, за да се намали ризикот од слични настани.

  Идејата за воведување на осигурување конкретно за туристи кои се соочуваат со прекини на патувањето поради климатски промени е дополнителна мерка за справување со предизвиците.

  Од ТУИ велат дека резервациите за летото 2023 се на ниво од 95% од резервациите од 2019 година и компанијата за првпат оствари профит од почетокот на пандемијата во 2020 година. Најпопуларни дестинации ова лето се Турција, Карибите, Балеарите, Грција, Канарските острови и Зеленортски Острови.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира