41 ПОЧИНАТ ОД КОВИД-19 ЗА 24 ЧАСА, УШТЕ 303 ПОЗИТИВНИ ОД 1.405 ТЕСТОВИ

  41 ПОЧИНАТ ОД КОВИД-19 ЗА 24 ЧАСА, УШТЕ 303 ПОЗИТИВНИ ОД 1.405 ТЕСТОВИВо земјава има 18 илјади активни случаи на ковид-19. (Фото: СДК.МК)

  Четириесет и едно лице починаа по компликации од ковид-19 во изминатите 24 часа, а од 1.405 тестирања регистрирани се 303 нови случаи на ковид -19 во: Скопје – 195, Прилеп – 28, Куманово – 17, Гостивар – 14, Тетово – 8, Кавадарци – 7, Велес, Штип и Неготино – по 6, Струга и Кичево – по 3, Струмица и Гевгелија – по 2, Охрид, Кочани, Ресен, Радовиш, Дебар и Пробиштип – по 1 лице.

  Највисоката дневна бројка, 46 починати досега беше на 9 декември, лани.

  Според Министерството за здравство, пријавени се 16 починати од Скопје (34,41,50,60,64,65, 3 лица на 67, 69,70, 71,72, 77, 80 и 86), по 5 пациенти од Прилеп (43, 2 лица на 67, 71 и 78) и Велес (44,66,70,74 и 81), по 3 пациенти од Куманово (2 лица на 78 и 79), и Неготино (60, 74 и 79), по еден пациент од Струга (72), Берово (50), Гевгелија (60), Виница (62), Штип (63 ), Струмица (64), Гостивар (72), Кочани (80), и Дебар (85). Од починатите лица, сите се починати во болнички услови, освен еден кој е во домашни услови.

  Регистрирани се 1.169 оздравени пациенти од: Скопје – 532, Прилеп – 78, Кавадарци – 63, Куманово – 58, Неготино – 47, Велес – 44, Гостивар – 42, Штип – 36, Тетово и Битола – по 34, Кочани – 22, Гевгелија – 21, Крива Паланка – 19, Делчево и Берово – по 14, Струмица – 13, Свети Николе, Валандово и Богданци – по 11, Ресен – 9, Дебар – 8, Кичево, Радовиш и Македонски Брод – по 7, Крушево и Демир Хисар – по 5, Пробиштип, Демир Капија и Пехчево – по 4, Кратово и Дојран – по 2, Охрид – 1.

  Направени се 1.405 тестови преку: ИЈЗ-207, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-33, Жан Митрев (Филип Втори)-208, Авицена-0, Биотек-190, Систина-360, лабораторија Лаор–0, Синлаб-30, Ремедика-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 337.

  Досега во земјата се направени вкупно 616.862 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 127.240, оздравени се 105.524, починаа 3.716, а активни случаи се 18.000.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 56944, активни 9143
  Прилеп 6933, активни 1030
  Куманово 6683, активни 773
  Тетово 6223, активни 545
  Гостивар 4475, активни 452
  Велес 4379, активни 650
  Кавадарци 4367, активни 685
  Битола 4258, активни 622
  Штип 4195, активни 398
  Охрид 4052, активни 732
  Струмица 3193, активни 313
  Струга 2644, активни 208
  Кочани 2207, активни 217
  Кичево 1962, активни 150
  Неготино 1892, активни 397
  Гевгелија 1777, активни 373
  Свети Николе 1248, активни 105
  Крива Паланка 1044, активни 92
  Ресен 982, активни 148
  Радовиш 877, активни 104
  Дебар 848, активни 44
  Делчево 835, активни 85
  Берово 811, активни 98
  Пробиштип 672, активни 87
  Виница 592, активни 59
  Валандово 494, активни 66
  Крушево 430, активни 133
  Богданци 399, активни 70
  Демир Капија 349, активни 78
  Кратово 326, активни 29
  Демир Хисар 320, активни 41
  Македонски Брод 292, активни 30
  Пехчево 226, активни 26
  Македонска Каменица 201, активни 8
  Дојран 110, активни 9

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира