24 ПОЧИНАТИ И 1.112 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 2.553 ТЕСТОВИ ВО ИЗМИНАТИТЕ 24 ЧАСА

  24 ПОЧИНАТИ И 1.112 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 2.553 ТЕСТОВИ ВО ИЗМИНАТИТЕ 24 ЧАСАБројот на активни случаи во моментов изнесува 20.866. - Медицински персонал пред Детската болница Козле (Фото: Ѓ. Личовски)

  Во последните 24 часа се регистрирани 1.112 нови случаи на ковид-19 од направени 2.553 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се од: Скопје-321, Куманово-69, Дебар-10, Штип-38, Прилеп-77, Тетово-79, Струга-44, Велес-44, Битола-65, Охрид-36, Кавадарци-26, Гостивар-60, Гевгелија-19, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Крушево-3, Кочани-44, Пробиштип-6, Демир Хисар-5, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-23, Валандово-12, Виница-11, Делчево-13, Кратово-2, Свети Николе-5, Кичево-12, Ресен-16, Неготино-22.

  Починати се 24 лица, четири пациенти од Скопје (76, 62, 67 и 70г), еден од Куманово (64г), еден од Штип (87г), тројца од Прилеп (69, 45 и 79г), двајца од Тетово (41 и 65г), двајца од Велес (81 и 61г), петмина од Битола (70, 91, 48, 60 и 73г), еден од Охрид (89г), еден од Крива Паланка (47г), еден од Крушево (60г), еден од Кочани (41г), еден од Македонски Брод (40г) и еден од Виница (66г). Сите пациенти се починати во болнички услови, велат од Министерството за здравство.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 54.743, бројката на оздравени пациенти е 32.366, а на починати е 1.511. Бројот на активни случаи изнесува 20.866.

  Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  • Скопје 23935, активни 9883
  • Куманово 3427, активни 961
  • Дебар 431, активни 96
  • Штип 2419, активни 537
  • Прилеп 2598, активни 1010
  • Тетово 3526, активни 1004
  • Струга 1283, активни 419
  • Велес 1739, активни 784
  • Битола 1703, активни 849
  • Охрид 1398, активни 590
  • Кавадарци 1056, активни 452
  • Гостивар 2107, активни 759
  • Гевгелија 657, активни 231 (48 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 118 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 1550, активни 613
  • Крива Паланка 388, активни 127
  • Радовиш 387, активни 127
  • Крушево 110, активни 70
  • Кочани 1155, активни 333
  • Пробиштип 319, активни 77
  • Демир Хисар 173, активни 75
  • Македонски Брод 145, активни 33
  • Пехчево 95, активни 24
  • Берово 334, активни 101
  • Валандово 189, активни 73
  • Виница 344, активни 181
  • Делчево 393, активни 177 (105 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 144, активни 76
  • Свети Николе 741, активни 233
  • Кичево 1126, активни 517
  • Ресен 402, активни 165
  • Неготино 469, активни 289 (46 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 2.553 теста се преку: ИЈЗ-1377, ЦЈЗ Скопје-46, Авицена-307, Биотек-224, МАНУ -166, Жан Митрев (Филип Втори)-0, Систина со PCR метода -251, лабораторија Лаор –79, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-60, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-24, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -17, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 312.143 тестирања на Ковид -19.

  Активни случаи по општини Скопје денеска:

  • Чаир – 623
  • Гази Баба – 1472
  • Аеродром -1424
  • Карпош – 1192
  • Центар – 1188
  • Кисела Вода – 1205
  • Ѓорче Петров – 827
  • Бутел – 551
  • Шуто Оризари – 183
  • Студеничани – 52
  • Сарај – 152
  • Арачиново -34
  • Илинден – 245
  • Сопиште – 63
  • Чучер Сандево – 104
  • Петровец –125
  • Зелениково -73
  • Странец – 173
  • Нераспределен- 197

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира