33 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ВО ПОСЛЕДНОВО ДЕНОНОЌИЕ, УШТЕ 946 ПОЗИТИВНИ ОД 2.564 ТЕСТОВИ

  33 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ВО ПОСЛЕДНОВО ДЕНОНОЌИЕ, УШТЕ 946 ПОЗИТИВНИ ОД 2.564 ТЕСТОВИВкупно ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата се 63.890, оздравеа 40.977, починаа 1.825, а активни случаи се 21.088; - Возило на Брза помош пред монтажната болница. (Фото: К. Попов)

  Триесет и три лица починаа во последното деноноќие по компликации од ковид-19, а од 2.564 тестови регистрирани се 946 нови случаи на ковид-19.

  Починати се девет пациенти од Скопје (62, 62, 63, 67, 79, 66, 74, 81 и 68), еден од Куманово (70), еден од Штип (89), шест пациенти од Прилеп (43, 78, 70, 82, 60 и 85), еден од Тетово (72), четири од Струга (60, 71, 65 и 79), еден од Велес (71), еден од Битола (55), еден од Гостивар (76), еден од Гевгелија (53), еден од Струмица (73), еден од Крива Паланка (62), еден од Пробиштип (70), двајца од Берово (88 и 63), еден од Кратово (71) и еден пациент од Кичево (67). Министерството за здравство вели дека од нив едно лице е починато вон, останатите се починати во болнички услови.

  Во Скопје се регистрирани 426 нови позитивни, во Куманово-36, Дебар-2, Штип-22, Прилеп-56, Тетово-46, Струга-24, Велес-30, Битола-61, Охрид-31, Кавадарци-24, Гостивар-46, Гевгелија-12, Струмица-15, Крива Паланка-5, Радовиш-2, Крушево-4, Кочани-3, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-24, Валандово-2, Виница-1, Делчево-11, Кратово-2, Свети Николе-5, Кичево-13, Ресен-15, Неготино-20.

  Институтот за јавно здравје регистрира 789 оздравени пациенти од: Скопје-295, Куманово-46, Штип-46, Прилеп-56, Тетово-38, Струга-15, Велес-26, Битола-28, Охрид-60, Кавадарци-12, Гостивар-31, Гевгелија-10, Струмица-22, Крива Паланка-10, Радовиш-7, Крушево-1, Кочани-13, Пробиштип-1, Демир Хисар-4, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-4, Виница-3, Кратово-7, Свети Николе-11, Кичево-19, Ресен-9 и Неготино-9.

  Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата се 63.890, оздравеа 40.977, починаа 1.825, а активни случаи се 21.088. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 27890, активни 10273
  • Куманово 3841, активни 884
  • Дебар 467, активни 102
  • Штип 2739, активни 510
  • Прилеп 3147, активни 1002
  • Тетово 3905, активни 917
  • Струга 1507, активни 445
  • Велес 2058, активни 681
  • Битола 2173, активни 914
  • Охрид 1669, активни 575
  • Кавадарци 1316, активни 503
  • Гостивар 2645, активни 936
  • Гевгелија 766, активни 233 (58 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 135 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 1756, активни 556
  • Крива Паланка 449, активни 130
  • Радовиш 444, активни 116
  • Крушево 136, активни 73
  • Кочани 1252, активни 227
  • Пробиштип 368, активни 88
  • Демир Хисар 203, активни 74
  • Македонски Брод 175, активни 50
  • Пехчево 102, активни 21
  • Берово 391, активни 105
  • Валандово 223, активни 64
  • Виница 379, активни 146
  • Делчево 473, активни 213 (141 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 156, активни 44
  • Свети Николе 853, активни 224
  • Кичево 1300, активни 465
  • Ресен 479, активни 190
  • Неготино 628, активни 327 (89 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 2.564 теста се преку: ИЈЗ-395, ЦЈЗ Скопје-54, Авицена-368, Биотек-204, МАНУ -245, Жан Митрев (Филип Втори)-171, Систина со ПЦР метода -187, лабораторија Лаор –58, Судска медицина-12, ЦЈЗ Битола-40, Инфективна клиника-2, ГАК-3, Синлаб-67, Ремедика-18, лабораторија болница Козле-21, ЈЗУ (рапид тест) -718, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 337.862 тестирања на ковид -19.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира