39 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ЗА 24 ЧАСА, УШТЕ 1.237 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД 3.200 ТЕСТОВИ

  39 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ЗА 24 ЧАСА, УШТЕ 1.237 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД 3.200 ТЕСТОВИВкупно 1.285 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот се лекуваат на инфективните одделенија во Скопје и во болниците низ земјава, има околку 120 празни болнички кревети во Ковид-центрите. (Фото: К. Попов)

  Триесет и девет лица починаа за 24 часа по компликации од ковид-19, а од 3.200 тестови регистрирани се 1.237 нови случаи на ковид-19.

  Министерството за здравство соопшти дека починаа десет пациенти од Скопје (73, 84, 63, 61, 83, 38, 77, 76, 62 и 76), еден од Куманово (76), еден од Штип (51), тројца пациенти од Прилеп (71, 57 и 56), еден од Тетово (65), шест од Велес (76, 59, 81, 63, 81 и 85), пет од Битола (68, 65, 44, 76 и 69), двајца од Охрид (54 и 63), шест пациенти од Струмица (72, 85, 71, 54, 77 и 71), еден од Крушево (44), еден од Кочани (67), еден од Кичево (67) и еден пациент од Неготино (67). Од нив еден е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

  Во Скопје се регистрирани 506 нови случаи, Куманово-34, Штип-55, Прилеп-91, Тетово-51, Струга-31, Велес-67, Битола-30, Охрид-26, Кавадарци-31, Гостивар-75, Гевгелија-23, Струмица-38, Крива Паланка-8, Радовиш-11, Крушево-12, Кочани-15, Пробиштип-3, Демир Хисар-7, Македонски Брод-4, Берово-1, Валандово-6, Виница-3, Делчево-2, Кратово-5, Свети Николе-24, Кичево-36, Ресен-13, Неготино-29.

  Институтот за јавно здравје регистрира 748 оздравени пациенти од: Скопје-284, Куманово-49, Штип-32, Прилеп-61, Тетово-69, Струга-5, Велес-51, Битола-28, Охрид-13, Кавадарци-14, Гостивар-35, Гевгелија-12, Струмица-25, Крива Паланка-7, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-15, Пробиштип-8, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Берово-4, Валандово-3, Делчево-5, Свети Николе-8, Кичево-1, Ресен-1, Неготино-5.
  Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, кои се лекуваат на инфективните одделенија во Скопје и во болниците низ земјава е 1.285 и има околку 120 празни болнички кревети во Ковид-центрите.

  Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата се 52.449, оздравеа 30.952, починаа 1.462, а активни се 20.035. Од вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 23.069, активни 9.692
  • Куманово 3.308, активни 910
  • Дебар 421, активни 86
  • Штип 2.352, активни 525
  • Прилеп 2.471, активни 997
  • Тетово 3.372, активни 960
  • Струга 1.212, активни 365
  • Велес 1.654, активни 761
  • Битола 1.609, активни 784
  • Охрид 1.324, активни 576
  • Кавадарци 1.000, активни 429
  • Гостивар 1.981, активни 667
  • Гевгелија 621, активни 219 (39 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 114 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 1.492, активни 585
  • Крива Паланка 373, активни 119
  • Радовиш 374, активни 123
  • Крушево 100, активни 65
  • Кочани 1.098, активни 315
  • Пробиштип 304, активни 67
  • Демир Хисар 165, активни 73
  • Македонски Брод 139, активни 28
  • Пехчево 94, активни 31
  • Берово 308, активни 81
  • Валандово 165, активни 54
  • Виница 325, активни 163
  • Делчево 376, активни 163 (101 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 142, активни 80
  • Свети Николе 730, активни 233
  • Кичево 1.059, активни 460
  • Ресен 382, активни 150
  • Неготино 429, активни 274 (44 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 3.200 теста се преку: ИЈЗ-943, ЦЈЗ Скопје-79, Авицена-401, Биотек-317, МАНУ -221, Жан Митрев (Филип Втори)-253, Систина со ПЦР метода -265, лабораторија Лаор –34, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-43, Инфективна клиника-4, ГАК-0, Синлаб-51, Ремедика-31, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -550, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 306.481 тестирања на ковид -19.

  Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):
  • Чаир – 607
  • Гази Баба – 1.437
  • Аеродром -1.410
  • Карпош – 1.201
  • Центар – 1.175
  • Кисела Вода – 1.195
  • Ѓорче Петров – 791
  • Бутел – 534
  • Шуто Оризари – 165
  • Студеничани – 51
  • Сарај – 139
  • Арачиново -34
  • Илинден – 249
  • Сопиште – 63
  • Чучер Сандево – 106
  • Петровец –117
  • Зелениково -68
  • Странец – 171
  • Нераспределен- 179

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира