4 ПОЧИНАТИ, 26 НОВИ РЕГИСТРИРАНИ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19

  4 ПОЧИНАТИ, 26 НОВИ РЕГИСТРИРАНИ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19За време на полициски час за викенд, една од мерките за справување со епидемијата на коронавирус, дозволено е шетање кучиња во три термини дневно. (Фото: К. Попов)

  Министерството за здравство соопшти дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 4 пациенти: двајца од Скопје (79 и 63), еден од Велес (58) и еден од Прилеп (67). Вкупно починати досега од КОВИД-19 се 38 лица.

  Во изминатите 24 часа се регистрирани 26 нови случаи на КОВИД-19. По градови: Скопје – 4, Куманово – 11, Прилеп – 3, Тетово – 4, Велес – 2, Кочани – 1 и Пробиштип – 1.

  Како што соопштија од Министерството за здравство, денеска во Штип се регистрирани 3 оздравени пациенти од Ковид-19, кои со лесна форма на болеста се лекуваа во домашни услови.

  Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 во земјава сега изнесува 854 лица. Според местото на живеење, досега се регистрирани во:

  • Скопје – 316
  • Куманово – 211
  • Дебар – 49
  • Штип-27
  • Прилеп –75
  • Тетово – 37
  • Струга – 43
  • Велес – 32
  • Битола –9
  • Охрид –4
  • Кавадарци – 3
  • Гостивар –8
  • Гевгелија – 4
  • Струмица – 2
  • Крива Паланка-3
  • Радовиш – 4
  • Крушево – 3
  • Кочани – 22
  • Пробиштип – 2

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира