Таг: заболени

1 2 3 6 10 / 53 НАПИСИ
УШТЕ ПЕТ ДЕЦА ПРИМЕНИ ВО БОЛНИЦА ПОРАДИ ГОЛЕМА КАШЛИЦА, ДОСЕГА ВКУПНО ЗАБОЛЕНИ 173 ВО ДРЖАВАТА

УШТЕ ПЕТ ДЕЦА ПРИМЕНИ ВО БОЛНИЦА ПОРАДИ ГОЛЕМА КАШЛИЦА, ДОСЕГА ВКУПНО ЗАБОЛЕНИ 173 ВО ДРЖАВАТА

Во Македонија до 7 март се регистрирани 173 болни од голема кашлица, од кои 151 во Скопје, стои во извештајот на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). ...
120 ЗАБОЛЕНИ ОД ГОЛЕМА КАШЛИЦА ВО СКОПЈЕ, УТРЕ ЌЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ЌЕ ИМА НОВИ ПРЕПОРАКИ ОД КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

120 ЗАБОЛЕНИ ОД ГОЛЕМА КАШЛИЦА ВО СКОПЈЕ, УТРЕ ЌЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ЌЕ ИМА НОВИ ПРЕПОРАКИ ОД КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

Сто и дваесет заболени од голема кашлица се регистрирани во Скопје од почетокот на годината, заклучно со петок, 1 март, изјави за МИА доктор Лулзиме Б ...
БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП ЗГОЛЕМЕН ЗА 24,8 ОТСТО ВО СПОРЕДБА СО ЛАНИ ОВОЈ ПЕРИОД

БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП ЗГОЛЕМЕН ЗА 24,8 ОТСТО ВО СПОРЕДБА СО ЛАНИ ОВОЈ ПЕРИОД

Од 1 до 7 јануари се пријавени 1.025 случаи на заболени од грип или заболувања слични на грип, a во споредба со бројот за првата недела од типичната е ...
ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ ПО КОМПЛИКАЦИИ ОД ГРИП ОВАА СЕЗОНА, ЛИЦАТА БИЛЕ СО КОМОРБИДИТЕТИ И НЕВАКЦИНИРАНИ

ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ ПО КОМПЛИКАЦИИ ОД ГРИП ОВАА СЕЗОНА, ЛИЦАТА БИЛЕ СО КОМОРБИДИТЕТИ И НЕВАКЦИНИРАНИ

Од 2 до 8 јануари е пријавен 821 заболен од грип, 2,4 пати повеќе во споредба со претходната недела, кога имало 347, стои во последниот извештај на Ин ...
ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ЗА 96 ОТСТО ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП, ВЕЛИ ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ЗА 96 ОТСТО ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП, ВЕЛИ ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

Од 26 декември до 1 јануари за 96 проценти е зголемен бројот на заболени од грип во споредба со претходната недела, стои во извештајот на Институтот з ...
ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП, НАЈМНОГУ КАЈ ДЕЦАТА ОД 5 ДО 14 ГОДИНИ

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП, НАЈМНОГУ КАЈ ДЕЦАТА ОД 5 ДО 14 ГОДИНИ

Минатата недела за 3,2 пати е зголемен бројот на заболени од грип, во споредба со претходната недела, а највисока инциденца е регистрирана кај возрасн ...
НОВИ 85 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.334 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ

НОВИ 85 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.334 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ

Во изминативе 24 часа од направени 1.334 тестови регистрирани се 85 нови случаи на ковид-19: Скопје – 60, Битола - 7, Охрид – 4, Неготино – 3, Тетово, ...
ЗГОЛЕМЕН БРОЈ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ВО ГРУПИТЕ ОД 1 ДО 39 ГОДИНИ, НАМАЛЕНА СМРТНОСТА И БОЛНИЧКИТЕ ПРИЕМИ

ЗГОЛЕМЕН БРОЈ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ВО ГРУПИТЕ ОД 1 ДО 39 ГОДИНИ, НАМАЛЕНА СМРТНОСТА И БОЛНИЧКИТЕ ПРИЕМИ

Од 20 до 26 декември намалена е смртнста од ковид-19 и бројот на пациенти во Ковид-центрите, но се регистрира зголемување на заболени во возрасните гр ...
ОД 25 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ЗА ЕДНА НЕДЕЛА, НИЕДЕН НЕ БИЛ ВАКЦИНИРАН, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

ОД 25 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ЗА ЕДНА НЕДЕЛА, НИЕДЕН НЕ БИЛ ВАКЦИНИРАН, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

Ниту еден од 25-те починати лица од ковид-19 во периодот од 6 до 12 август не бил вакциниран против вирусот, соопшти Министерството за здравство. Од п ...
ТЕТОВО СО НАЈМАЛКУ ВАКЦИНИРАНИ ИМА НАЈМНОГУ АКТИВНИ БОЛНИ ОД КОВИД-19

ТЕТОВО СО НАЈМАЛКУ ВАКЦИНИРАНИ ИМА НАЈМНОГУ АКТИВНИ БОЛНИ ОД КОВИД-19

Тетово во моментов има најмногу активни случаи на ковид-19, а најмалку вакцинирани. Во Тетово активни се 177 болни, а во главниот град Скопје 184. Со ...
1 2 3 6 10 / 53 НАПИСИ