Таг: заболени

1 2 3 4 5 20 / 50 НАПИСИ
СМРТНОСТА ОД КОВИД-19 ЗГОЛЕМЕНА ЗА ПОВЕЌЕ ОД ДВАПАТИ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА, СЕКОЈ ПЕТТИ ОД НОВОЗАБОЛЕНИТЕ Е ОД 30-39 ГОДИНИ

СМРТНОСТА ОД КОВИД-19 ЗГОЛЕМЕНА ЗА ПОВЕЌЕ ОД ДВАПАТИ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА, СЕКОЈ ПЕТТИ ОД НОВОЗАБОЛЕНИТЕ Е ОД 30-39 ГОДИНИ

Од 8 до 14 март смртноста од ковид-19 во земјава е зголемена за 2,3 пати повеќе во однос на претходната недела, стои во неделниот извештај на Институт ...
ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ЗА 23 ОТСТО ЗГОЛЕМЕНА СТАПКАТА НА НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, СМРТНОСТА ПОМАЛА ЗА 17.4 ОТСТО

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ЗА 23 ОТСТО ЗГОЛЕМЕНА СТАПКАТА НА НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, СМРТНОСТА ПОМАЛА ЗА 17.4 ОТСТО

Од 1 до 7 март регистрирани се 4.463 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со зголемување од 23 % во однос на минатата недела, вели Институт ...
ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ЗА 56.4 ОТСТО ПОВЕЌЕ НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, ГОЛЕМ ДЕЛ СЕ НА ВОЗРАСТ ОД 30-39 ГОДИНИ

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ЗА 56.4 ОТСТО ПОВЕЌЕ НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, ГОЛЕМ ДЕЛ СЕ НА ВОЗРАСТ ОД 30-39 ГОДИНИ

За една недела бројот на новозаболени од ковид-19 е зголемен за 56.4 отсто во споредба со претходната недела, односно, од 22 до 28 февруари регистрира ...
ЗА 5,3% ПОВЕЌЕ НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 И НОВИ ВАРИЈАНТИ НА ВИРУСОТ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА, ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ ВЕЛИ МОЖНО Е ДА ДОАЃААТ ОД СТРАНСТВО

ЗА 5,3% ПОВЕЌЕ НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 И НОВИ ВАРИЈАНТИ НА ВИРУСОТ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА, ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ ВЕЛИ МОЖНО Е ДА ДОАЃААТ ОД СТРАНСТВО

Зголемување од 5,3% на новoзаболени од ковид-19 и намалување од 34,8% на починати се регистрира во извештајот на Интитутот за јавно здравје (ИЗЈ) за п ...
БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД СЕЗОНСКИ ГРИП ПОМАЛ ЗА 92.5 ОТСТО ВО СПОРЕДБА СО ЛАНИ

БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД СЕЗОНСКИ ГРИП ПОМАЛ ЗА 92.5 ОТСТО ВО СПОРЕДБА СО ЛАНИ

Бројот на заболени од сезонски грип за сезоната 2020/2021 е помал за 92,5% помалку во споредба со истиот период лани и 94,5% помал во однос на типична ...
ДЕВЕТ ПОЧИНАТИ, 51 НОВОРЕГИСТРИРАНИ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ОД 755 ТЕСТИРАЊА ВО НЕДЕЛАТА

ДЕВЕТ ПОЧИНАТИ, 51 НОВОРЕГИСТРИРАНИ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ОД 755 ТЕСТИРАЊА ВО НЕДЕЛАТА

Денеска се пријавени 9 починати лица како последица од ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Починати се 3 пациенти од Прилеп,  по 2 пациенти ...
13 ПОЧИНАТИ, ОД КОИ 6 ОД ДЕКЕМВРИ И 130 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.814 ТЕСТОВИ

13 ПОЧИНАТИ, ОД КОИ 6 ОД ДЕКЕМВРИ И 130 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.814 ТЕСТОВИ

Во последните 24 часа се регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19 од направени 1.814 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи ...
5 ПОЧИНАТИ И 357 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 3.121 ТЕСТ

5 ПОЧИНАТИ И 357 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 3.121 ТЕСТ

Во последните 24 часа сe регистрирани се 357 нови случаи на ковид-19 од направени 3.121 тестирање, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи ...
ИМАМЕ НАЈМАЛА СТАПКА НА СЕЗОНСКИ ГРИП ДОСЕГА, НЕ Е ИСКЛУЧЕНО ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ДА ИМАЛЕ И ГРИП, ВЕЛИ Д-Р ДАНИЛОВСКИ

ИМАМЕ НАЈМАЛА СТАПКА НА СЕЗОНСКИ ГРИП ДОСЕГА, НЕ Е ИСКЛУЧЕНО ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ДА ИМАЛЕ И ГРИП, ВЕЛИ Д-Р ДАНИЛОВСКИ

Може да се случи да нема врв на грипот оваа сезона, поверојатно е да имаме само благо покачување во бројот на случаи, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК епидемио ...
ЛИЦАТА НАД 60 ГОДИНИ НАЈБРОЈНИ МЕЃУ КОВИД ЗАБОЛЕНИТЕ ЗА МИНАТАТА НЕДЕЛА, СМРТНОСТА ЗГОЛЕМЕНА ЗА 41,1 ОТСТО

ЛИЦАТА НАД 60 ГОДИНИ НАЈБРОЈНИ МЕЃУ КОВИД ЗАБОЛЕНИТЕ ЗА МИНАТАТА НЕДЕЛА, СМРТНОСТА ЗГОЛЕМЕНА ЗА 41,1 ОТСТО

Возрасната група на лица над 60 години е најзастапена меѓу заболените од ковид-19 за периодот од 2 до 8 ноември, стои во извештајот на Институтот за ј ...
1 2 3 4 5 20 / 50 НАПИСИ