ЧЕТИРИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 2.514 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ

  ЧЕТИРИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 2.514 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИДенеска регистрирани се 11 оздравени пациенти.(Фото: СДК.МК)

  Изминативе 24 часа не се регистрирани починати лица од компликации на ковид-19, а има 4 нови регистрирани позитивни на коронавирусот од 2.514 тестирања. Три случаи се во Скопје и еден во Битола.

  Бројот на активни случаи е 228 во целата држава.

  Денеска регистрирани се 11 оздравени пациенти од: Куманово – 4, Скопје – 3 и Крива Паланка, Струга, Гевгелија и Радовиш – по 1.

  Направените се 2.514 тестови преку: ИЈЗ-169, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово–13, ЦЈЗ Куманово–43, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–11, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-46, Авицена-174, Биотек-152, Систина-78, лабораторија Лаор-267, Синлаб-6, Ремедика-0, Плодност–47, Генеа–22, Никоб лаб-311, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.063.

  Досега во земјата се направени вкупно 872.894 тестирања на ковид-19.

  Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.673, бројката на оздравени пациенти е 149.961, на починати е 5.484.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68659, Активни 88
  Куманово 8882, Активни 24
  Прилеп 8327, Активни 18
  Тетово 7248, Активни 22
  Битола 6306, Активни 8
  Велес 5473, Активни 5
  Гостивар 5181, Активни 7
  Кавадарци 5154, Активни 1
  Охрид 5019, Активни 17
  Штип 4961, Активни 1
  Струмица 4119, Активни 6
  Струга 2981, Активни 0
  Кочани 2792, Активни 1
  Кичево 2596, Активни 16
  Гевгелија 2195, Активни 0
  Неготино 2184, Активни 0
  Свети Николе 1524, Активни 1
  Ресен 1234, Активни 0
  Крива Паланка 1227, Активни 4
  Радовиш 1161, Активни 0
  Берово 1029, Активни 0
  Делчево 973, Активни 0
  Дебар 942, Активни 1
  Виница 886, Активни 2
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 666, Активни 0
  Богданци 494, Активни 0
  Крушево 490, Активни 0
  Демир Хисар 400, Активни 2
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 377, Активни 3
  Македонски Брод 359, Активни 1
  Пехчево 268, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 0
  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира