НОВИ 85 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.334 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ

  НОВИ 85 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.334 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИОд вкупниот број на позитивни (85), регистрирани се 19 реинфекции.(Фото: СДК.МК)

  Во изминативе 24 часа од направени 1.334 тестови регистрирани се 85 нови случаи на ковид-19: Скопје – 60, Битола – 7, Охрид – 4, Неготино – 3, Тетово, Кавадарци и Кочани – по 2, Штип, Кичево, Гевгелија, Ресен и Делчево – по 1. Од вкупниот број на позитивни (85), регистрирани се 19 реинфекции.

  Регистрирани сe 48 оздравени пациенти од: Скопје – 34, Битола – 9, Ресен – 2, Охрид, Куманово и Прилеп – по 1.

  Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

  Направените 1.334 тестови се преку: ИЈЗ-185, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-32, ЦЈЗ Прилеп-6, ЦЈЗ Тетово-4, ЦЈЗ Куманово-38, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-9, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–62, Жан Митрев (Филип Втори)-30, Авицена-39, Биотек-71, Систина-32, лабораторија Лаор-24, Синлаб-16, Ремедика – 15, Плодност-12, Генеа-8, Никоб Лаб-61, ВФВ Медикал-15, Ели МедикаПлус-16, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 596.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.054.677 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.936, бројот на оздравени пациенти е 302.061, на починати е 9.303, а бројот на активни случаи изнесува 572.

  Дистрибуција по градови

  Скопје 146918, Активни 393
  Куманово 16676, Активни 5
  Битола 15654, Активни 50
  Прилеп 14210, Активни 9
  Тетово 13479, Активни 6
  Кавадарци 10685, Активни 7
  Велес 9792, Активни 6
  Гостивар 9608, Активни 5
  Охрид 8919, Активни 23
  Струмица 8073, Активни 1
  Штип 8070, Активни 25
  Кичево 5651, Активни 8
  Кочани 5093, Активни 3
  Струга 4728, Активни 2
  Гевгелија 4421, Активни 3
  Неготино 3694, Активни 7
  Ресен 2751, Активни 3
  Свети Николе 2634, Активни 3
  Радовиш 2531, Активни 1
  Крива Паланка 2416, Активни 1
  Делчево 1986, Активни 2
  Берово 1682, Активни 4
  Дебар 1677, Активни 1
  Валандово 1488, Активни 0
  Виница 1394, Активни 1
  Пробиштип 1267, Активни 0
  Богданци 1021, Активни 0
  Кратово 965, Активни 0
  Крушево 929, Активни 1
  Демир Хисар 835, Активни 0
  Македонски Брод 738, Активни 1
  Демир Капија 593, Активни 0
  Македонска Каменица 525, Активни 1
  Пехчево 486, Активни 0
  Дојран 347, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира