40.000 СПЕЦИЈАЛНИ МАСКИ ЗА ПАЦИЕНТИТЕ ВО РИЗИК ЌЕ КУПИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗДРАВСТВО

  40.000 СПЕЦИЈАЛНИ МАСКИ ЗА ПАЦИЕНТИТЕ ВО РИЗИК ЌЕ КУПИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗДРАВСТВОМалку доцниме, затоа што процедурите за набавка се долги, велат од Министерство за здравство. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Министерството за здравство соопшти дека во подготовка е набавката на специјални маски кои штитат и од ПМ2.5 и од ПМ10.

  „Ќе бидат набавени 40.000 специјални маски и ќе ги поделиме на пациентите во ризик. Малку доцниме, затоа што процедурите за набавка се долги”, велат од Министерство за здравство.

  Министерството вели дека ваква набавка е планирана и за следната година и дека маските ќе ги набават и делат според потребите.

  Е. БОЧВАРОСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира