51 ПОЧИНАТ ОД 32 ДО 87 ГОДИНИ, УШТЕ 1.302 КОВИД ПОЗИТИВНИ ОД 4.438 ТЕСТОВИ

  51 ПОЧИНАТ ОД 32 ДО 87 ГОДИНИ, УШТЕ 1.302 КОВИД ПОЗИТИВНИ ОД 4.438 ТЕСТОВИНа Инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава лежат 1.740 ковид болни. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Триесет и двегодишно лице од Куманово е меѓу 51 починат од ковид-19 во изминатите 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Ова е највисока дневна бројка на починати од почетокот на коронакризата во земјава откако минатата недела, на 2 април, починаа 50 болни, а досега починаа вкупно 4.073 лица.

  Во последните 24 часа се направени 4.438 тестирања, а регистрирани се 1.302 нови случаи на ковид-19.

  Починати се: 20 од Скопје (87г , 81г , 80г , 80г , 79г ,79г, 76г , 73г , 71г , 69г, 68г, 68г, 62г, 62г 60г, 56г, 55г, 53г, 51г, 47г ), по 5 починати пациенти од Прилеп (84г, 82г, 77г, 72г, 72г) и Струмица (84г, 81г, 77г, 76г, 70), по 3 починати пациенти од Куманово (52г, 52г, 32г) и Кочани (63г, 61г, 46г), по 2 починати пациенти од Тетово (69г и 55г), Гостивар (83г, 57г), Кавадарци (77г и 74г) и Охрид (77г и 66г), и по 1 починат пациент од Битола (73г), Неготино (68г), Гевгелија (76г), Радовиш (77г), Делчево (79г), Виница (74г) и Валандово (58г). Пеесет пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент е починат дома.

  Новозаболени се регистрирани во: Скопје – 523, Битола – 119, Куманово – 87, Прилеп – 55, Охрид – 54, Тетово – 51, Велес – 47, Гостивар – 38, Штип- 34, Кочани – 31, Кавадарци – 30, Берово – 27, Струмица и Кичево по – 25, Гевгелија – 24, Струга – 22, Неготино – 17, Ресен -14, Дебар – 11, Свети Николе и Радовиш по -10, Пробиштип – 8, Крива Паланка и Валандово по – 7, Делчево и Виница по – 5, Македонски Брод – 4, Демир Хисар – 3, Крушево, Богданци, Демир Капија и Дојран по – 2, Кратово – 1.

  Регистрирани се 626 оздравени пациенти од: Скопје – 312, Прилеп – 77, Велес – 33, Куманово – 31, Гостивар – 26, Битола – 22, Кавадарци – 19, Тетово – 18, Штип – 15, Неготино и Гевгелија по – 12, Кочани – 9, Струмиица – 7, Крива Паланка, Радовиш, Пробиштип и Демир Капија по – 4, Богданци – 3, Кичево, Свети Николе, Берово, Крушево и Демир Хисар по – 2, Делчево, Ресен, Виница и Кратово по – 1.

  Направени се 4.438 тестови преку: ИЈЗ-714, ЦЈЗ Скопје-95, ЦЈЗ Битола-108, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–13, ГОБ „8 Септември“-0, Институт за микробиологија–75, МАНУ-175, Жан Митрев (Филип Втори)-174, Авицена-386, Биотек-340, Систина-312, лабораторија Лаор-402, Синлаб – 94, Ремедика-51, Плодност – 112, Генеа – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.379.
  Досега во земјата се направени вкупно 651.997 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 137.728, оздравени се е 111.765, а активни случаи се 21.891.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 61556, активни 10838
  Прилеп 7399, активни 1055
  Куманово 7351, активни 1150
  Тетово 6571, активни 680
  Битола 5030, активни 1149
  Велес 4826, активни 813
  Гостивар 4752, активни 524
  Кавадарци 4695, активни 733
  Штип 4458, активни 484
  Охрид 4384, активни 804
  Струмица 3466, активни 445
  Струга 2763, активни 272
  Кочани 2384, активни 281
  Кичево 2148, активни 264
  Неготино 2014, активни 360
  Гевгелија 1967, активни 404
  Свети Николе 1333, активни 133
  Крива Паланка 1119, активни 112
  Ресен 1093, активни 218
  Радовиш 970, активни 145
  Берово 922, активни 149
  Дебар 880, активни 55
  Делчево 877, активни 105
  Пробиштип 725, активни 84
  Виница 660, активни 97
  Валандово 566, активни 102
  Крушево 445, активни 123
  Богданци 431, активни 71
  Демир Капија 375, активни 61
  Кратово 339, активни 26
  Демир Хисар 336, активни 44
  Македонски Брод 322, активни 49
  Пехчево 239, активни 28
  Македонска Каменица 212, активни 16
  Дојран 120, активни 17

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира