554 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ОД 3.477 ТЕСТОВИ, 8 ПОЧИНАТИ, НАД 7 ИЛЈАДИ АКТИВНИ СЛУЧАИ

  554 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ОД 3.477 ТЕСТОВИ, 8 ПОЧИНАТИ, НАД 7 ИЛЈАДИ АКТИВНИ СЛУЧАИВо изминатите 24 часа во Kовид-центрите во Скопје се хоспитализрани 33 нови пациенти. (Фото: СДК.МК)

  Осум пациенти починаа во изминатото деноноќие по компликации од ковид -19 во болнички услови, а регистрирани се 554 нови случаи од 3.477 тестирања, соопшти Министерството за здравство.
  Починати се  2 пациенти од Скопје (77, 70) и по еден пациент од Прилеп (72), Кавадарци (73), Охрид (71), Ресен (68) Валандово (66) и Дојран (64).

  Во Скопје се регистрирани 258 новозаболени, во Кавадарци – 51, Прилеп – 41, Куманово –25, Неготино – 22, Охрид – 18, Тетово – 16, Струга – 13, Гевгелија – 12, Битола – 11, Велес, Струмица и Крива Паланка – по 10, Штип – 8, Кичево -7, Гостивар и Валандово – по 6, Крушево и Богданци – по 5, Пробиштип и Демир Хисар – по 4, Кочани – 3, Делчево – 2, Свети Николе, Дебар, Берово, Виница, Кратово, Демир Капија и Пехчево – по 1.

  На Инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава лежат 675 болни и има околу 370 празни болнички кревети во Ковид-центрите.

  Регистрирани се 210 оздравени пациенти од: Скопје – 90, Прилеп –25, Кавадарци – 19, Неготино и Тетово – по 8, Куманово и Штип – по 7, Гостивар и Делчево – по 6, Гевгелија – 5, Битола и Велес – по 4, Струмица, Крушево и Берово – по 3, Кочани, Свети Николе, Виница и Ресен – по 2, Охрид, Кратово, Пехчево и Дојран – по 1.

  Направени се 3.477 тестови преку: ИЈЗ-575, ЦЈЗ Скопје-90, Авицена-358, Биотек-601, Жан Митрев (Филип Втори)-151, Систина-294, Лаор–241, МАНУ-0, Судска медицина-10, ЦЈЗ Битола-80, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, ГАК-0, Синлаб-50, Ремедика-15, ИБЗД Козле-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 997, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

  Досега во земјата се направени вкупно 516.169 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани лица земјава од почетокот на епидемијата се 101.762, оздравени се 90.895, починаа 3.119, а активни случаи се 7.748.

  Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  Скопје 44485, активни 3421
  Куманово 5545, активни 256
  Тетово 5428, активни 272
  Прилеп 5328, активни 604
  Гостивар 3770, активни 138
  Штип 3650, активни 122
  Велес 3426, активни 250
  Битола 3413, активни 168
  Кавадарци 3304, активни 559
  Охрид 3218, активни 403
  Струмица 2696, активни 168
  Струга 2399, активни 172
  Кочани 1817, активни 72
  Кичево 1769, активни 66
  Гевгелија 1199, активни 172
  Неготино 1196, активни 183
  Свети Николе 1106, активни 23
  Крива Паланка 822, активни 78
  Ресен 805, активни 63
  Дебар 792, активни 41
  Радовиш 744, активни 26
  Делчево 734, активни 184
  Берово 641, активни 24
  Пробиштип 542, активни 26
  Виница 519, активни 23
  Валандово 366, активни 30
  Крушево 277, активни 67
  Кратово 275, активни 36
  Демир Хисар 265, активни 15
  Богданци 265, активни 39
  Македонски Брод 252, активни 7
  Демир Капија 241, активни 31
  Македонска Каменица 193, активни 3
  Пехчево 185, активни 3
  Дојран 95, активни 3

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира