БОКИ 13 И ЗОКИ КИЧЕЕЦ НА РАСПИТ, СУДОТ ОДЛУЧУВА ПО БАРАЊЕТО ЗА ПРИТВОР

  БОКИ 13 И ЗОКИ КИЧЕЕЦ НА РАСПИТ, СУДОТ ОДЛУЧУВА ПО БАРАЊЕТО ЗА ПРИТВОРВечерва обвинители заедно со полицијата влегле и во 1ТВ, каде што Боки 13 се претставува како сопственик; - Од интервју на Боки 13 на 1ТВ (Фото: Инстаграм)

  Бојан Јовановски – Боки 13 кој денеска беше уапсен на граничниот премин „Богородица“ вечерва беше донесен на распит пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд. Попладнето во судот со полициска придружба беше спроведен и второосомничениот Зоран Милевски – Кичеец.

  Обвинителството за организиран криминал побара од судот мерка притвор за двајцата осомничени.

  Според извори на истрагата, вечерва обвинители заедно со полицијата влегле и во 1ТВ, каде се испитува документацијата на медиумот, за кој Боки 13 се претставува како сопственик.

  Јовановски и Милевски се осомничени за кривичното дело Примање награда за противзаконито влијание, а Боки 13 е осомничен и за кривичното дело Перење пари. Двајцата осомничени тргувале со влијание и убедувале луѓе кои се дел од истражна постапка дека се моќни кај јавен обвинител.

  Како што кажа на денешната прес-конференција обвинителката за организиран криминал Вилма Рускоска, во период од ноември 2018 година до април годинава, првоосомничениот го искористил своето влијание кај јавен обвинител и зел 1,5 милиони евра од лице под истрага за да му ја олесни положбата. Второосомничениот овозможувал средби со лицето под истрага, кое во оваа истрага е сведок. При овие средби, кажа Рускоска, биле побарани 8 милиони евра од сведокот за да се запре кривичната постапка против него, но откако добиле 1,5 милиони евра, тие се посомневале во доверливоста на сведокот и престанале со средбите.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира