ДОГОВОРИТЕ ЗА СУБВЕНЦИИ СО СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ВЕЌЕ НЕМА ДА БИДАТ ТАЈНА, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

  ДОГОВОРИТЕ ЗА СУБВЕНЦИИ СО СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ВЕЌЕ НЕМА ДА БИДАТ ТАЈНА, ОДЛУЧИ ВЛАДАТАСо одлука на Владата, сите информации ќе станат јавни, како и договорите за доделување на државна помош со странските инвеститори. - Од 24. владина седница

  Владата донесе одлука да се покрене постапка за декласификација на класифицираните информации и договори за доделување на државна помош, склучени помеѓу Македонија и странски инвеститори, соопшти Секторот за комуникации на Владата по денешната седница.

  „Владата донесе одлука со која се задолжуваат Агенцијата за странски инвестиции и Техничко-развојните индустриски зони, како и сите останати министерства и државни органи, кои поседуваат ‘тајни’ информации и договори за државна помош, и тие да ги покренат постапките за достапност на овие информации и договори“, се вели во соопштението.

  ВЛАДАТА ЌЕ ГО УКИНЕ ДИСКРЕЦИОНОТО ПРАВО ЗА ОДРЕДУВАЊЕ СУБВЕНЦИИ ЗА СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ

  Со одлуката на Владата, согласно Законот за класифицирани информации и соодветно на препораките на Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации, сите информации ќе станат јавни, како и договорите за доделување на државна помош со странските инвеститори. Генералниот секретаријат треба во рок од седум дена да остави листа на класифицирани информации и договори за државни субвенции на странските компании во земјата

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира