ДВАЈЦА ПОЧИНАТИ И 19 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ВКУПНО АКТИВНИ СЕ 416

  ДВАЈЦА ПОЧИНАТИ И 19 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ВКУПНО АКТИВНИ СЕ 416Во последните 24 часа се направени 3.680 тестирања. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се регистрирани две починати лица од компликации поврзани со ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Починатите се од Скопје (80г) и Куманово (73г). Пациентите се починати во болнички услови.
  Во последните 24 часа се направени 3.680 тестирања, а регистрирани се 19 нови случаи на ковид-19 од: Скопје – 7, Куманово – 4, Крива Паланка – 3, Прилеп, Охрид, Струмица, Тетово и Кичево – по 1.

  Направени се 3.680 тестови преку: ИЈЗ-104, ЦЈЗ Скопје-42, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-47, ЦЈЗ Тетово–21, ЦЈЗ Куманово–50, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-3, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–25, МАНУ-91, Жан Митрев (Филип Втори)-212, Авицена-490, Биотек-602, Систина-123, лабораторија Лаор-209, Синлаб-48, Ремедика-40, Плодност–109, Генеа–111, Никоб лаб-635, ВФВ Медикал-14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 622.

  Досега во земјата се направени вкупно 848.334 тестирања на ковид-19.

  Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.612, бројката на оздравени пациенти е 149.722, на починати е 5.474, а бројот на активни случаи изнесува 416.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
  Скопје 68.636, Активни 158
  Куманово 8.878, Активни 48
  Прилеп 8.325, Активни 33
  Тетово 7.240, Активни 31
  Битола 6.304, Активни 15
  Велес 5.471, Активни 3
  Гостивар 5.181, Активни 14
  Кавадарци 5.153, Активни 0
  Охрид 5.016, Активни 24
  Штип 4.960, Активни 3
  Струмица 4.115, Активни 8
  Струга 2.981, Активни 4
  Кочани 2.791, Активни 4
  Кичево 2.589, Активни 33
  Гевгелија 2.195, Активни 2
  Неготино 2.184, Активни 3
  Свети Николе 1.523, Активни 0
  Ресен 1.234, Активни 0
  Крива Паланка 1.226, Активни 6
  Радовиш 1.161, Активни 5
  Берово 1.029, Активни 0
  Делчево 973, Активни 4
  Дебар 941, Активни 2
  Виница 886, Активни 5
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 666, Активни 1
  Богданци 494, Активни 0
  Крушево 490, Активни 1
  Демир Хисар 400, Активни 3
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 377, Активни 4
  Македонски Брод 359, Активни 1
  Пехчево 268, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 1
  Дојран 132, Активни 0

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира