ГО ЧЕКАМЕ ГРУЕВСКИ НА БЕЛ КОЊ, РЕАГИРА ЗОРАН ЗАЕВ НА ОДЛУКАТА НА АПЕЛАЦИЈА ДА ЈА ПОНИШТИ ПРЕСУДАТА ЗА МИЈАЛКОВ ЗА МАСОВНОТО ПРИСЛУШУВАЊЕ

  ГО ЧЕКАМЕ ГРУЕВСКИ НА БЕЛ КОЊ, РЕАГИРА ЗОРАН ЗАЕВ НА ОДЛУКАТА НА АПЕЛАЦИЈА ДА ЈА ПОНИШТИ ПРЕСУДАТА ЗА МИЈАЛКОВ ЗА МАСОВНОТО ПРИСЛУШУВАЊЕВо 5-члениот кривичен совет кој ја поништи пресудата на „Тврдина-Таргет“ е и Тања Милева, која е сопруга на Игор Милев, поранешен адвокат на Зоран Заев во случаите кои ги формираше УБК под команда на Мијалков; - Заев настрада во организираноот напад на Собранието на 27 април 2017 (Фото: СДК.МК)

  Поранешниот премиер Зоран Заев вели дека пресудата на Апелација со која се укинува пресудата на Сашо Мијалков за масовно прислушување е исмевање на борбата за правда. Заев утрово во објава на фејсбук прашува дали следно е враќање на Никола Груевски на бел коњ, а Мијалков да стане директор на АНБ.

  Одлуката во Апелациониот суд Скопје ја донесе Советот на судии на чие чело е Јани Нича, а членови се Енвер Беџети кој беше судија известител, кој со месеци го чуваше предметот „Тврдина-Таргет“ кој ќе застари за 2 години, Ѓоко Ристов, Лидија Чачева и Тања Милева.

  Милева е сопруга на Игор Милев, поранешен адвокат на Зоран Заев во случаите кои ги формираше УБК под команда на Мијалков. Милев е и член на СДСМ, сега е на функција во царината, а беше и член на Државната изборна комисија кога неговата сопруга беше избрана од Велешкиот суд во Апелациониот суд во Скопје.

  „Со двете поништени пресуди, директно се упатува на враќање, а со тоа и повторување на грозоморните дејствија на режимската врхушка и секако се мотивираат и други чинители да прават исти вакви грозоморни дејствија со кои се газат масовно човекови права и сите вредности за кои се бореше целиот македонски народ пред само неколку години преку Шарената револуција. Што е следно, Мијалков да стане директор на АНБ, а Груевски да се врати невин на бел коњ? Па и утре да станеме членка на ЕУ тоа нема да го испере овој срам и блам“, напиша Заев и ги повика сите надлежни  да не дозволат да застарат делата на Мијалков и да направат сè виновниците да одговараат бидејќи „за нивните злодела има докази чисти како ден“.

  Апелациониот суд Скопје ја укина 12-годишната затворска казна за масовното незаконско прислушување за Сашо Мијалков, осуден како поранешен директор на УБК во предметот „Тврдина-Таргет“, што се однесуваше на незаконското следење на над 4.000 телефонски броеви без судски наредби, со кое биле опфатени околу 20.000 граѓани. Овој предмет Апелација не го одлучуваше од април, и не даваше образложение зошто го чува толку време, за вчера да објави само дека е укината пресудата и вратен е на повторно судење во Основниот кривичен суд Скопје. Со ова, Апелациониот суд овозможи и придонесе овој предмет набргу да застари и повеќе кривично да не се гони. Во „Тврдина-Таргет“ кривичното дело за Сашо Мијалков застарува во 2025. Другите обвинети се со обвинителен акт, само тој е со обвинителен предлог.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира