ХАЈНДЛ УТРЕ ПРИСТИГНУВА ВО СКОПЈЕ

a:1:{s:9:"td_source";s:23:"Скопје(МЕТА)

  ХАЈНДЛ УТРЕ ПРИСТИГНУВА ВО СКОПЈЕ

  Специјалниот пратеник на германското министерството за надворешни работи за Македонија, Јоханес Хајндл, утре ќе допатува во дводневна посета на Македонија, соопшти денеска германската амбасада во Скопје.

  Хајндл, кој воедно е и германски амбасадор во Австрија, за време на посетата ќе има средби со четворицата потписници на Договорот од Пржино, како и со амбасадорот на САД и со другите амбасадори на ЕУ-земјите.

  Шефот на германската дипломатија, Франк Валтер Штајнмаер, минатата недела повторно изрази загриженост поради политичката состојба во Македонија, поради што го назначи Хајндл да помогне во наоѓањето излез од ќор-сокакот, во кој влезе политичката криза по аболицијата на политичари и на нивни соработници.

  – Амбасадорот Хајндл ќе соработува со Европската комисија и со САД и со други партнери за да ги поддржува во нивното посредување при надминувањето на внатрешно-политичката криза – соопшти портпаролот на германското МНР, Мартин Шефер, на минатонеделната прес-конференција во Берлин.

  Хајндл се смета за „тешкаш“ во германската дипломатија и за добар познавач на состојбите на Балканот, имајќи предвид дека бил шеф на одделот за Западен Балкан.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари