И ОД УЧЕБНИЦИТЕ ЌЕ СЕ БРИШЕ „БУГАРСКИ ФАШИСТИЧКИ ОКУПАТОР“, ВЕЛИ ЗАЕВ

  И ОД УЧЕБНИЦИТЕ ЌЕ СЕ БРИШЕ „БУГАРСКИ ФАШИСТИЧКИ ОКУПАТОР“, ВЕЛИ ЗАЕВЗа македонското малцинство во Бугарија, Заев кажа дека тие луѓе се граѓани на Република Бугарија и тие имаат право да си ги бараат правата како што е и во Република Северна Македонија организирано и во другите европски земји. (Фото: Влада)

  Премиерот Зоран Заев кажа дека и во учебниците ќе се менува „бугарски фашистички окупатор“ во „фашистички окупатор“, бидејќи, како што тврди тој, тоа било во духот на пријателството. Одговарајќи на новинарско прашање за бугарските барања за симнување на ветото за преговори со ЕУ, Заев кажа дека кај дел од македонските споменици веќе е направено тоа, на денешната прес-конференција за Законот за финансирање на општините.

  „Голем дел од спомениците кои што ги има и во Република Бугарија и во Република Северна Македонија треба да бидат во пријателски дух, не смее фашизмот да има етнички димензии. Кај одредени некои наши споменици веќе тоа е направено. Каде што стоело бугарски фашистички окупатор, сега веќе е фашистички окупатор, бидејќи не можете нација да обвините за учество во третиот пакт во тоа време. Музеите ни се во ред, туку одредени споменични целини и одредени учебници и во Северна Македонија и во Бугарија, ќе треба да духот на пријателството да ги учиме следните генерации“, изјави Заев.

  Премиерот зборуваше и за т.н. Патоказ, со кој треба да се надмине бугарската блокада за почеток на пристапните преговори на Македонија со ЕУ.

  „Прво ќе има дипломатска нота со која се опишува дека краткото име е исто со долгото име. Северна Македонија е исто со Република Северна Македонија, дека немаме територијални претензии. Дека не се мешаме во внатрешните работи, секако и за малцинските работи. Тие луѓе се граѓани на Република Бугарија и тие луѓе имаат право да си ги бараат правата како што е и во Република Северна Македонија организирано и во другите европски земји. Сите секторски соработки помеѓу институциите во буквално сите области. Да реагираме во спречување на говор на омраза, пред сè самите институции, да градиме пријателство, а не да провоцираме со непријателство“, изјави Заев.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира