ИЗГЛАСАН РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ ЗА 2016 СОСЕ 450 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ЕВРООБВРЗНИЦАТА

a:1:{s:9:"td_source";s:24:"Скопје,(МЕТА)

  ИЗГЛАСАН РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ ЗА 2016 СОСЕ 450 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ЕВРООБВРЗНИЦАТА

  Со 55 гласа „за“ и со 23 „против“, Собранието вчера го изгласа ребалансот на буџетот за 2016. Не гласаа пратениците од опозицијата, кои истакнаа дека не се согласуваат со предложениот ребаланс зашто во него е содржана и еврообврзницата од 450 милиони евра која, според нив, е незаконски издадена.

  Ребалансот на буџетот предвидува намалување на вкупните приходи од 177,292 милиони денари на 174,291 милиони денари и намалување на вкупните расходи од 196,276 милиони денари на 195,472 милиони.

  Дефицитот е ревидиран од 18,984 милиони денари на 21,181 милион денари.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари