МИЈАЛКОВ НЕМА ДА ОДИ ВО ЗАТВОР ЗА „ПЛАЦЕВИ НА ВОДНО“, АПЕЛАЦИОНИОТ СУД МУ ЈА ПРЕИНАЧИ КАЗНАТА

  МИЈАЛКОВ НЕМА ДА ОДИ ВО ЗАТВОР ЗА „ПЛАЦЕВИ НА ВОДНО“, АПЕЛАЦИОНИОТ СУД МУ ЈА ПРЕИНАЧИ КАЗНАТАМијалков со адвокатите на повтореното судење за „Тврдина-Таргет“. (Фото: СДК.МК)

  Апелациониот суд Скопје делумно ја уважи жалбата на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков за предметот „Плацеви на Водно“ и му изрече условна казна затвор која што нема да се изврши ако во наредните 4 години по правосилноста на пресудата не стори ново кривично дело.

  Со тоа е преиначена казната изречена од Основниот кривичен суд од една година и три месеци затвор.
  Истовремено, Апелациониот суд ја прифати жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за Никола Груевски за истиот предмет и му ја зголеми затворската казна од 7 на 9 години.

  Груевски, кој е во бегство во Унгарија, е осуден дека со пари од партиски донатори и членови купувал плацеви и станови за себе на Водно. Поранешниот премиер е осуден за кривичните дела Перење пари и други приноси од казниво дело и Противправно стекнување и прикривање имот. Мијалков е осуден за помагање.

  Вчера, Апелациониот суд ја потврди ослободителната пресуда за Сашо Мијалков за предметот „Тортура“.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира