НАД ИЛЈАДА МАСКИ НА ВЕВЧАНСКИОТ КАРНЕВАЛ

a:1:{s:9:"td_source";s:47:"Вевчани,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  НАД ИЛЈАДА МАСКИ НА ВЕВЧАНСКИОТ КАРНЕВАЛ

  Вевчанскиот карневал почна денеска со поворка на повеќе од илјада маскирани василичари од вевчанските маала, кои се споија на плоштадот пред зградата на Општина Вевчани.

  Фото: Ѓ. Личовски

  Фото: Ѓ. Личовски

  Традиционално, маските на вевчанскиот карневал се одраз на случувањата изминатата година во Македонија и во светот. Политичка сатира, филмски и историски ликови, локални митови и легенди…

  Фото: Ѓ. Личовски

  Фото: Ѓ. Личовски

  Вевчанскиот карневал е еден од најпознатите на Балканот и се верува дека е стар 1.400 години. Во 1993 година, Вевчанскиот карневал официјално стана дел од Светската федерација на каренвалски градови.

  Фото: Ѓ. Личовски

  Фото: Ѓ. Личовски

  Вевчанскиот карневал завршува утре, со традиционалното палење на маските.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира