НИЕ СВОЕТО СИ ГО ЗАВРШИВМЕ, ТОА ШТО ОД 56 ИНИЦИЈАТИВИ НЕМА НИТУ ЕДНА КРИВИЧНА ПРИЈАВА НИ ОБВИНЕНИЕ Е ВИНА НА ДРУГИ ОРГАНИ, РЕКОА ОД АНТИКОРУПЦИСКАТА КОМИСИЈА НА КРАЈОТ НА МАНДАТОТ

  НИЕ СВОЕТО СИ ГО ЗАВРШИВМЕ, ТОА ШТО ОД 56 ИНИЦИЈАТИВИ НЕМА НИТУ ЕДНА КРИВИЧНА ПРИЈАВА НИ ОБВИНЕНИЕ Е ВИНА НА ДРУГИ ОРГАНИ, РЕКОА ОД АНТИКОРУПЦИСКАТА КОМИСИЈА НА КРАЈОТ НА МАНДАТОТВо изминативе пет години, овој состав на Антикорупциската комисија на чело со Билјана Ивановска отворил 5.283 предмети. (Фото: СДК.МК)

  Ние својата работа си ја завршивме, имаме 56 иницијативи за поднесување кривични пријави, а тоа што ниту една не е покрената е одговорност на другите органи во државата, рече Билјана Ивановска, претседателка на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) за петгодишниот мандат на овој состав. Ивановска и членовите на Антикорупциската комисија сметаат дека ја вратиле довербата во оваа институции и поставиле систем кој понатаму ќе им ја олесни работата на новите членови.

  „Не сме ние криви што никој не постапува. Дали една птица ја прави пролета? Не, треба и другите органи да постапуваат, да се гони корупција не е доволно само ние и Државниот завод за ревизија да постапуваме. Не можеме да преземеме одговорност за сите, секој треба да си исчисти пред својот двор. Еве на пример, ние поднесовме иницијативе за кривично гонење за струшкиот градоначалник Рамис Мерко и бизнисменот Кочо Анѓушев, но предметите ни беа вратени. Неколку месеци подоцна, двајцата беа ставени на црна листа од САД. Тоа значи дека нашата работа и сомневање биле точни“, рече Ивановска.

  Во изминативе пет години, овој состав на Антикорупциската комисија отворил 5.283 предмети, од кои 2.872 од областа на корупцијата, 888 од областа на судир на интереси, 144 од областа на забрани во текот на изборниот процес и 1.379 поврзани со проверка на имотна состојба. Издадени се 898 платни налози за прекршувања на законот и во буџетот на државата се влезени околу 8 милиони евра од наплатени глоби.

  Мандатот на овој состав на ДКСК завршува на 8 февруари, кога стапува на должност новиот состав на чело со Татјана Димитровска, дипломирана економистка од Скопје и вработена во Државниот завод за ревизија (ДЗР), а членови се судијката во Основниот суд Софија Спасова-Медарска, двајцата досегашни советници во ДКСК Билјана Каракашова-Шулев и Бесник Џемаиљи и ревизорите Зоран Богоевски, Цвета Ристовска и Демири Сервет.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира