НОВИ 237 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.525 ТЕСТОВИ И УШТЕ ОСУМ ПОЧИНАТИ

  НОВИ 237 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.525 ТЕСТОВИ И УШТЕ ОСУМ ПОЧИНАТИBројот на активни случаи во моментов изнесува 18.565. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се регистрирани 237 нови случаи на ковид-19 од направени 1.525 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се од: Скопје-123, Куманово-15, Дебар-1, Штип-4, Прилеп-8, Тетово-7, Струга-11, Велес-5, Битола-5, Охрид-13, Кавадарци-11, Гевгелија-6, Струмица-5, Крива Паланка-3, Радовиш-2, Кочани-3, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-2, Виница-1, Свети Николе-1,Кичево-2, Ресен-1, Неготино-6.

  Изминатото деноноќие починаа се 8 лица, од кои еден пациент од Скопје (75г), двајца од Куманово (61 и 65г), еден од Штип (71г), еден од Битола (66г), еден од Охрид (79г), еден од Радовиш (75г) и еден пациент од Кочани (67г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 84.024, на починати е 2.530, а бројот на активни случаи изнесува 18.565.

  Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 36302, активни 10918
  • Куманово 4771, активни 494
  • Дебар 641, активни 120
  • Штип 3315, активни 225
  • Прилеп 4256, активни 510
  • Тетово 4785, активни 815
  • Струга 2063, активни 327
  • Велес 2780, активни 463
  • Битола 3052, активни 512
  • Охрид 2468, активни 518
  • Кавадарци 2159, активни 511
  • Гостивар 3397, активни 518
  • Гевгелија 1176, активни 276 (77 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 200 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 2321, активни 591
  • Крива Паланка 633, активни 120
  • Радовиш 625, активни 106
  • Крушево 167, активни 74
  • Кочани 1608, активни 202
  • Пробиштип 450, активни 40
  • Демир Хисар 237, активни 37
  • Македонски Брод 220, активни 25
  • Пехчево 156, активни 32
  • Берово 502, активни 49
  • Валандово 314, активни 52
  • Виница 448, активни 62
  • Делчево 671, активни 206 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 193, активни 15
  • Свети Николе 1044, активни 87
  • Кичево 1578, активни 210
  • Ресен 653, активни 142
  • Неготино 1039, активни 308 (162 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1.525 теста се преку: ИЈЗ-331, ЦЈЗ Скопје-36, Авицена-165, Биотек-220, МАНУ -135, Жан Митрев (Филип Втори)-114, Систина со PCR метода -282, лабораторија Лаор –112, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-45, Инфективна клиника-0, ГАК-0, Синлаб-27, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -56, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 404.347 тестирања на ковид -19.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира