НОВИ 32 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 665 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ

  НОВИ 32 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 665 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИБројот на активни случаи изнесува 533.(Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа од направени  665 тестови регистрирани се 32 нови случаи на ковид-19 од кои 28 се во Скопје и по еден во Битола, Куманово, Прилеп и Велес. Од вкупниот број на позитивни (32), регистрирани се 3 реинфекции.

  Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

  Регистрирани сe 12 оздравени пациенти од: Битола – 5, Кавадарци и Кичево – по 2, Скопје, Охрид и Берово – по 1.

  Направените 665 тестови се преку: ИЈЗ-35, ЦЈЗ Скопје-23, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-1, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-25, Авицена-18, Биотек-22, Систина-14, лабораторија Лаор-20, Синлаб-0, Ремедика – 13, Плодност-9, Генеа-0, Никоб Лаб-95, ВФВ Медикал-7, Ели МедикаПлус-6, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 365.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.048.535 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.484, бројот на оздравени пациенти е 301.651, на починати е 9.300, а бројот на активни случаи изнесува 533.

  Дистрибуција по градови

  Скопје 146603, Активни 370
  Куманово 16673, Активни 8
  Битола 15614, Активни 47
  Прилеп 14202, Активни 12
  Тетово 13474, Активни 5
  Кавадарци 10678, Активни 6
  Велес 9787, Активни 4
  Гостивар 9605, Активни 4
  Охрид 8904, Активни 17
  Струмица 8072, Активни 1
  Штип 8051, Активни 13
  Кичево 5647, Активни 9
  Кочани 5090, Активни 2
  Струга 4724, Активни 0
  Гевгелија 4419, Активни 2
  Неготино 3688, Активни 2
  Ресен 2749, Активни 11
  Свети Николе 2631, Активни 4
  Радовиш 2531, Активни 1
  Крива Паланка 2415, Активни 1
  Делчево 1985, Активни 2
  Берово 1679, Активни 7
  Дебар 1676, Активни 2
  Валандово 1488, Активни 0
  Виница 1393, Активни 0
  Пробиштип 1267, Активни 0
  Богданци 1021, Активни 0
  Кратово 965, Активни 0
  Крушево 929, Активни 1
  Демир Хисар 835, Активни 0
  Македонски Брод 738, Активни 1
  Демир Капија 593, Активни 0
  Македонска Каменица 525, Активни 1
  Пехчево 486, Активни 0
  Дојран 347, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира