НОВИ 96 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.314 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ

  НОВИ 96 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.314 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИВо земјава активни се 543 случаи. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа од направени се 1.314 тестови се регистрирани  96 нови случаи на ковид-19 и тоа: Скопје – 63, Битола – 15, Куманово, Кичево и Берово – по 3, Тетово и Охрид – по 2, Прилеп, Кавадарци, Велес, Штип и Свети Николе – по 1. Од вкупниот број на позитивни (83), регистрирани се 13 реинфекции.

  Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

  Регистрирани се 88 оздравени пациенти од: Скопје – 57, Битола – 8, Охрид и Ресен – по 3, Кичево, Кавадарци, Велес, Свети Николе, Кочани и Неготино – по 2, Куманово, Тетово, Гостивар, Крива Паланка и Демир Хисар – по 1.

  Направени се 1.314 тестови преку: ИЈЗ-133, ЦЈЗ Скопје-63, ЦЈЗ Битола-42, ЦЈЗ Прилеп-19, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–97, Жан Митрев (Филип Втори)-26, Авицена-41, Биотек-37, Систина-34, лабораторија Лаор-17, Синлаб-9, Ремедика-20, Плодност-8, Генеа-5, Никоб Лаб-64, ВФВ Медикал-14, Ели Медика Плус-18, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 615.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.041.295 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.038, бројот на оздравени пациенти е 301.202, на починати е 9.293, а бројот на активни случаи изнесува 543.

  Дистрибуција по градови

  Скопје 146285, Активни 315
  Куманово 16663, Активни 13
  Битола 15576, Активни 70
  Прилеп 14194, Активни 17
  Тетово 13470, Активни 7
  Кавадарци 10672, Активни 16
  Велес 9783, Активни 2
  Гостивар 9603, Активни 9
  Охрид 8888, Активни 20
  Струмица 8071, Активни 2
  Штип 8044, Активни 11
  Кичево 5641, Активни 7
  Кочани 5087, Активни 6
  Струга 4724, Активни 5
  Гевгелија 4417, Активни 4
  Неготино 3687, Активни 2
  Ресен 2743, Активни 11
  Свети Николе 2629, Активни 3
  Радовиш 2530, Активни 1
  Крива Паланка 2415, Активни 0
  Делчево 1983, Активни 3
  Дебар 1675, Активни 1
  Берово 1674, Активни 13
  Валандово 1488, Активни 0
  Виница 1393, Активни 0
  Пробиштип 1267, Активни 0
  Богданци 1021, Активни 0
  Кратово 965, Активни 0
  Крушево 927, Активни 1
  Демир Хисар 836, Активни 2
  Македонски Брод 736, Активни 0
  Демир Капија 593, Активни 0
  Македонска Каменица 525, Активни 2
  Пехчево 486, Активни 0
  Дојран 347, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира