ОД 1 НОЕМВРИ ЛЕТОВИ ОД АТИНА ЗА СКОПЈЕ СО ГРЧКАТА КОМПАНИЈА „ЕЈЏИАН“

  ОД 1 НОЕМВРИ ЛЕТОВИ ОД АТИНА ЗА СКОПЈЕ СО ГРЧКАТА КОМПАНИЈА „ЕЈЏИАН“Авион АТР42 на „Олимпик Ер“, со каков што ќе се лета на линијата Атина-Скопје, на атинскиот аеродром „Елефтериос Венизелос“. (Фото: Џетфотос)

  Грчката авиокомпанија „Ејџиан“ од 1 ноември повторно ќе лета од Атина до Скопје. На сајтот на „Ејџиан“ веќе може да се резервираат карти за летот меѓу двата главни града, а летови ќе има двапати неделно, во вторник и четврток. Со линијата ќе оперира „Олимпик Ер“, фирма ќерка на „Ејџиан“, која лета со помали авиони, каков што е АТР42 на летот Атина-Скопје, со 48 седишта.

  „Ејџиан“ ја укина линијата Атина-Скопје во 2007 година, откако скопскиот аеродром беше преименуван во „Александар Велики“.

  Македонската влада во февруари донесе одлука да го преименува скопскиот аеродром „Александар Велики“ во Меѓународен аеродром Скопје. Тогаш беше сменето и името на автопатот „Александар Македонски“ во „Пријателство“.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира