ОД 18 НОВИ КОВИД БОЛНИ ОД 3.470 ТЕСТОВИ 8 СЕ ОД ТЕТОВО, НЕМА ПОЧИНАТИ

  ОД 18 НОВИ КОВИД БОЛНИ ОД 3.470 ТЕСТОВИ 8 СЕ ОД ТЕТОВО, НЕМА ПОЧИНАТИВо моментов активни се 236 ковид болни. (Фото: СДК.МК)

  Осумнаесет нови случаи се регистрирани во последните 24 часа од направени 3.470 тестирања, од кои осум се од Тетово, четири од Скопје, по два случаи од Гостивар и Охрид и по еден од Радовиш и Дебар. Изминатото деноноќие нема починати пациенти.

  Регистрирани сe 5 оздравени пациенти и тоа три од Тетово и двајца од Скопје.

  Направени се 3.470 тестови преку: ИЈЗ-99, ЦЈЗ Скопје-37, ЦЈЗ Битола-31, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-6, Институт за микробиологија–16, Жан Митрев (Филип Втори)-75, Авицена-247, Биотек-193, Систина-60, лабораторија Лаор-148, Синлаб-19, Ремедика-7, Плодност–39, Генеа–4, Никоб лаб-747, ВФВ Медикал-30,Ели Медика-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.633.

  Досега во земјата се направени вкупно 923.515 тестирања на ковид-19.

  Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.882, бројката на оздравени пациенти е 150.159, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 236.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68737, Активни 86
  Куманово 8888, Активни 11
  Прилеп 8329, Активни 4
  Тетово 7325, Активни 78
  Битола 6310, Активни 4
  Велес 5474, Активни 0
  Гостивар 5194, Активни 13
  Кавадарци 5155, Активни 2
  Охрид 5023, Активни 13
  Штип 4962, Активни 2
  Струмица 4123, Активни 1
  Струга 2985, Активни 4
  Кочани 2792, Активни 0
  Кичево 2602, Активни 13
  Гевгелија 2195, Активни 0
  Неготино 2184, Активни 0
  Свети Николе 1525, Активни 1
  Ресен 1234, Активни 0
  Крива Паланка 1227, Активни 0
  Радовиш 1162, Активни 1
  Берово 1032, Активни 1
  Делчево 973, Активни 0
  Дебар 943, Активни 2
  Виница 886, Активни 0
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 667, Активни 0
  Богданци 494, Активни 0
  Крушево 490, Активни 0
  Демир Хисар 400, Активни 0
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 377, Активни 0
  Македонски Брод 359, Активни 0
  Пехчево 269, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 0
  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира