ОД ДЕНЕС СЕ УКИНУВА ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ ВО ШУМА

  ОД ДЕНЕС СЕ УКИНУВА ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ ВО ШУМАВо пожарите на почетокот на август ја зафатија земјава изгореле 442.074 метри кубни дрвна маса. (Фото: Архивска фотографија од пожарите во Кочани)

  Повторно се дозволува движење на граѓани во шумите. Владата врз основа на препораките на Главниот штаб за управување со кризи, на вчерашната седница донесе одлука за укинување на забраната за движење во шуми и шумски предели и ги задолжи Министерството за внатрешни работи и Шумската полиција при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство да спроведуваат засилени контроли за заштита и спречување на пожари на отворено.

  Забраната за движење во шуми беше донесена на 3 август, откако земјава беше зафатена од серија големи шумски пожари. Во извештајот на ЈП „Национални шуми“ за штетите од пожарите заклучно до 15 август, се констатира дека од вкупно 9.907 хектари зафатени со пожарите, 8.803 хектари отпаѓаат на површини со шуми или завршиле во шуми, при што изгореле 442.074 метри кубни дрвна маса.

  Владата го задолжи ЈП „Национални шуми“ да донесе програма за пошумување со план за активности уште во текот на оваа есен. Дополнително, Владата го задолжи ова јавно претпријатие целокупната количина опожарена дрвна маса како последица од пожарите да остане во сопственост и со неа целосно да стопанисува претпријатието.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира